Kuchnia jest kluczowym miejscem w domu zarówno pod względem spędzania w niej czasu, jak i kupna lub sprzedaży domu. Co więcej, wygląd blatów kuchennych odgrywa ogromną rolę w wyglądzie kuchni. To jaki materiał użyjemy, jak wygląda i jak bardzo jest łatwy w utrzymaniu jest istotne. Wszystkie te rzeczy musimy wziąć pod uwagę zamawiając blat kuchenny.

Od wielu dekad granit był oczywistym wyborem dla osób poszukujących luksusu i trwałości. Dziś dostępnych jest również wiele innych opcji dotyczących blatów. Więc odstawmy granit na bok i przyjrzyjmy się innym rodzajom blatów.

Blaty z betonu
Od kilku lat beton zyskuje uznanie w różnych częściach wykończenia domów. Blaty kuchenne nie są tu wyjątkiem. Blaty betonowe są nie tylko trwałe, ale jeśli są dobrze wykonane, cechuje je również odporność na zadrapania. Mogą być w pełni modyfikowane pod względem kolorystyki, wzoru, kształtu. Z reguły są ciężkie, ale nie ma z tym problemu jeżeli leżą na szafkach kuchennych. Dodatkowo trzeba uważać, gdyż mogą być uszkodzone przez ciekłe substancje.

Kwarcowe blaty kuchenne
Jedną z alternatyw dla granitu w kuchni są fabryczne kwarcowe blaty kuchenne. Wyglądają bardzo podobnie, do tego są wytrzymałe, trwałe i mają bardzo szeroki zakres dostępnych stylów. Kwarc to materiał trwały, długowieczny, oraz możliwy do wyczyszczenia nawet łagodnym mydłem. Kwarc jest na tyle trwały, że nie wymaga nawet impregnacji.

Blaty ze stali
Odporne na zarysowania, bakterie, plamy. Idealne jeśli chcesz maksymalnie funkcjonalnego blatu lub gdy akurat taki wygląd Ci odpowiada, na przykład przy stylu industrialnym.

Szklane blaty
Ostatnimi czasy coraz częściej w naszych domach pojawiają się szklane blaty. Pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych. Są trudne do zarysowania, bardzo łatwo się czyszczą i są odporne na temperatury. Blaty ze szkła pozwalają nadać głębie, jednocześnie same do siebie nie przyciągają dużej uwagi.