Każdy ma swoje zdanie na temat tego, czy marmur pasuje do kuchni… Zarówno jako element ozdobny ściany nad blatem, jak i jako blat kuchenny. Marmur w kuchni ma wady i zalety, postaramy się je zwięźle opisać.
Marmur pochodzi z przeobrażenia wapieni lub demolitów.
Tak go widzi geolog. Kamieniarze natomiast widzą w nim coś więcej niż skałę i używają marmuru zarówno w rzeźbach, jak i jako materiału budowlanego.
Do marmurowego blatu świetnie dopasować się może dodatek marmuru pokrywający całą ścianę nad blatem, między nim a szafkami górnymi (na przykład zamiast płytek).
Z marmuru może być również wykonany zlew kuchenny.
Różne rodzaje marmuru pochodzą z różnych miejsc Świata, wliczając w to Hiszpanię, Rosję, Rumunię, Stany Zjednoczone, Polskę (najwięcej jest w Sudetach). W kuchni marmur wygląda stylowo i nadaje elegancji. Wymaga jednak pielęgnacji, choć ta jest prosta. Wystarczy ciepła woda, gąbka kuchenna, jeśli potrzeba to gumka lub woda z sodą, a w ostateczności profesjonalne środki lub usługi profesjonalisty.
Jeśli chodzi o trwałość, marmur jest mniej trwały od granitu, jednak w codziennym użytkowaniu kuchni nie ma to większego znaczenia. Jakichkolwiek argumentów by nie przytaczać, jest znacznie trwalszy od blatu z typowej płyty mdf stosowanego w większości domów. W porównaniu do granitu jest natomiast bardziej podatny na zarysowania, zaplamienia, kwasy i wilgoć, przez co musimy go regularnie impregnować by zabezpieczyć się przed tym.