Wyspa kuchenna często oferuje dodatkowe miejsce na przygotowywanie potraw i przechowywanie rzeczy w kuchni. Stalowy stół kuchenny łączy te dwie rzeczy, jednak zapewnia znacznie więcej miejsca i z reguły nie posiada frontów, tylko półki pod nim są otwarte. Wykorzystywany on jest z reguły ze względu na zamiłowanie do stylu industrialnego i walory estetyczne lub po prostu dla praktyczności. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i funkcjonalny, jednak nie każdemu się spodoba.

Teoretycznie w kuchni dobrze sprawdzi się każdy rodzaj stołu. Jednak stal nierdzewna jest preferowanym materiałem ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, trwałość i łatwość w utrzymaniu. Stoły ze stali nierdzewnej są naprawdę praktyczne ze względu na odporność zarówno na plamy, jak i wodę.

Kolejnym powodem dla którego można wybrać stół ze stali nierdzewnej jest jego industrialny wygląd. Taki stł może zarówno rozszerzyć industrialny styl kuchni jak i dodać interesujące połączenie do obecnego wyglądu. W większości przypadków efektem jest kuchnia w stylu eklektycznym (eklektyzm zakłada łączenie kilku stylów, pozornie chaotyczne, jednak zaplanowane celowo).

W nowoczesnej kuchni stal nierdzewna z łatwością wpasuje się w wygląd. Idealnie zgra się z urządzeniami AGD w kolorze stali nierdzewnej, co zaowocuje zbalansowanym wyglądem. jeśli stal połączymy z drewnem rezultat będzie mniej krzykliwy.

Wyspa kuchenna ze stali nierdzewnej często zawiera przestrzeń na składowanie rzeczy, jednak spotyka się też sam blat ze stali, bez półek, jedynie na nogach.