Co brać pod uwagę wybierając drewniane meble kuchenne?
Drewniane meble kuchenne to jedne z najpopularniejszych mebli, wybierane głównie ze względu na wszechstronność i możliwość wkomponowania się do większości typów wystroju. Istnieje wiele odmian drewnianych mebli kuchennych do wyboru, co może utrudnić wybór najwłaściwszej, która najbardziej Ci się spodoba. Jest wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze mebli kuchennych z drewna, opisujemy je tutaj, zatem pomoże Ci to wybrać dokładnie te, których potrzebujesz.
Najistotniejsze czynniki, które warto rozważyć to:
- Gatunek drewna na drewnianą kuchnię.
- Wykończenie mebli kuchennych z drewna.
- Dodatkowe zdobienia, dekoracje kuchni drewnianych.
- Szklane dodatki kuchni w drewnie.
Każdy z tych elementów opisaliśmy poniżej. Jednym z najważniejszych wyborów, których należy dokonać, jest to, jaki rodzaj drewna preferujesz. Istnieje prawie kilkanaście różnych rodzajów, a każda odmiana ma odrębne właściwości i niepowtarzalny wygląd. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany ciemnym i gęstym kolorem, najprawdopodobniej wybierzesz ciemny wiśnię lub mahoń.

Dąb posłużył do wykonania tej pięknej klasycznej kuchni z wyspą.
Meble kuchenne drewniane można nabyć w trzech różnych typach; mebli naturalnego drewna, mebli fornirowanych i mebli z malowanym drewnem.
Naturalne meble z drewna są zazwyczaj najdroższym rodzajem zakupu, ponieważ meble wykonane są z litego drewna, które zostało wybrane ze względu na jego piękno i odcienie. Te meble są często wzmocnione przezroczystym lakierem, co nie tylko je wzmacnia, ale także nadaje pięknego połysku.
Malowane meble kuchenne z drewna są tańsze niż naturalne meble z drewna, ponieważ farba będzie zasłaniać naturalne wady w wyglądzie drewna, więc producent nie musi być tak wybiórczo w doborze odpowiedniego materiału, który jest używany do mebli. Fornir nie jest litym drewnem, lecz cienkim panelem drewnianym umieszczonym na płycie pilśniowej lub płycie wiórowej. Daje to wygląd mebli z litego drewna, a przy zakupie jest lżejszy i tańszy.
Po wybraniu rodzaju drewna zostaną wykonane meble na miarę, nadchodzi czas na skoncentrowanie się na wyborze najlepszego stylu mebli kuchennych dla Twojego domu. Kuchnia w drewnie produkowana jest w wielu różnych stylach przez różnych producentów, ponieważ jest to, obok płyty meblowej, najbardziej popularny materiał służący produkcji mebli. Większość sprzedawców będzie miała szeroką gamę drewnianych kuchni w stylu nowoczesnych, rustykalnym, czy klasycznym. Bardzo popularne są drewniane kuchnie w stylu angielskim. Wszystkie one są prezentowane w salonach producentów, by każdy klient odwiedzający daną lokalizację. Będziesz mógł na żywo przekonać się o jakości tak materiałów, jak i rozwiązań, oraz dobrać wymarzony styl.
Kolejną rzeczą do rozważenia przy wyborze kuchni z drewna jest zakres konserwacji wymaganych do utrzymania mebli w najlepszym stanie. Niektóre typy mebli drewnianych wymagają bardzo niewiele konserwacji, pozostając w dobrym stanie przez długie lata, podczas gdy inne wymagają corocznych zabiegów zapewniających ochronę przed zniszczeniem. Dla wielu osób czynnikiem decydującym o wyborze jest ilość potrzebnej konserwacji, a nie sam wygląd kuchni z drewna. Oceniając właściwości drewna jak i styl mebli warto wziąć pod uwagę trudność w dbaniu o drewno, która to może przyćmić walory estetyczne.
Ad. 1. Gatunek drewna na drewnianą kuchnię.

Przykład białej drewnianej kuchni w stylu angielskim
Zawsze jest kilka kluczowych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę dobierając materiał. Zarówno wspominana wcześniej konserwacja, jak i przede wszystkim walory estetyczne. Warto przyjrzeć się dostępnym opcją, by dobrać tą którą pokochamy. Ulubiony gatunek drewna dobierzesz, rozważając kilka czynników, takich jak indywidualna charakterystyka każdego z nich.
- Kuchnie z dębu – jak wybrać dąb dla mebli kuchennych Twoich marzeń?
Jeśli pragniesz kuchni na lata, ciężko przebić meble kuchenne z dębu. Mogą być one intensywnie używane przez całe pokolenia, następnie nadal wyglądać świetnie.W przeciwieństwie do niektórych odmian drewna, dąb nie zacznie odkształcać się po kilku latach, przetrwa nawet mocne uderzenia, upadki, oraz obicia przez torby z zakupami.Kuchnie z dębu spotykamy zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wydaniach. Wykończenie to może mieć cały szereg kolorów, od jasnego miodowego bursztynu, po ciemny brąz. Nie ważne jak planujesz rozplanować całość, zawsze znajdziesz właściwie zaprojektowaną kuchnię i dąb do jej produkcji. Starsze lub większe domy dla mieszanych rodzin mogą mieć duże kuchnie, które mogą pomieścić krzesła i stół, z dodatkowym miejscem na kredens. W kredensie możesz trzymać naczynia lub po prostu eksponować tam rzeczy by był podziwiane przez domowników.Zależnie od wielkości rodziny,duży prostokątny lub owalny dębowy stół idealnie spełni funkcje jadalnianą. W większych pomieszczeniach może być zastosowana wyspa kuchenna, kredens lub bufet ustawiony wzdłuż ściany. W wyspie pomieścisz mnóstwo garnków, akcesoriów kuchennych, czy nawet butelek wina. Dodatkowo z łatwością będziesz mogła tam siekać, kroić, oraz przygotowywać lub nawet zdobić ulubione potrawy nie martwiąc się o brak miejsca. Dąb jest bardzo wszechstronny i idealnie nada się do produkcji wyspy.Dąb od wielu lat używany jest do produkcji elegancji mebli, za każdym razem zapewniając piękny efekt. Często meble dębowe wykorzystuje się przy produkcji niemieckich mebli kuchennych. Kolorystycznie występuje od bieli, przez róż, p czerwone odcienie. Mogą pojawić się zielone, żółte, czy nawet czarne smugi z powodu zawartości minerałów w drewnie.Charakterystyka usłojenia dębu zawiera przypadkowe tunele, sęki, oraz dzikie wzory drewna takie jak proste paski, liściaste wzory, czy cienkie linie. Wszystko to tworzy dystyngowane usłojenie tak pożądane w kuchniach z dębu. Dąb charakteryzuje się wyraźnymi prostymi liniami, łukami, oraz punktami. Wszystkie wzory są bardziej zauważalne przy jaśniejszej kolorystyce.
- Kuchnie z drewna wiśniowego, w ciepłej i obfitej kolorystyce.
Bogactwo barw mebli kuchennych z wiśni przynosi poczucie ciepła do wnętrza. Usłojenie wiśni jest gładkie, drobno ziarniste z jednolitą strukturą i losowymi znamionami. Równomierne ziarno pozwala na łatwą obróbkę i wykończenie. Drewno składa się z minerałów, sęków, oraz delikatnych otworów nadających drewnu charakter, co czyni go pięknym wyborem nie tylko do kuchni, ale też do pozostałych pomieszczeń.Drewno wiśniowe jest czułe na światło, wiekiem ciemnieje, pokrywając się lśniącą patyną. Jest to bardzo poszukiwana cecha w kuchniach z wiśni. Osoby dobierające drewno do produkcji mebli uważnie wypatrują materiału patrząc właśnie pod kątem przyszłej ewolucji i pokrycia patyną. Zatem z wiekiem drewniane meble kuchenne z wiśni wyglądają jeszcze lepiej.Dla wyglądu pełnego ciepła, często spotykane są rustykalne meble z wiśni. Cechuje je naturalny urok wiśni wraz z pięknymi śladami mineralnymi oraz sękami, które jeśli nie naruszają trwałości konstrukcji, czynią ją piękną i wyjątkową.
- Meble kuchenne z klonu.
Gładkie i jednolite. Dzięki równo rozłożonym ziarnom, meble z klonu oferują liczne możliwości projektowania w każdej części domu. Są popularne zarówno w kuchni, jak i łazience, oraz świetnie dają nadają do wykończenia lakierem, czy farbą.Klon jest silnym, odpornym drzewem które zazwyczaj cechuje jednolite usłojenie w porównaniu do pozostałych typów drzew. Delikatne słoje zawierają cienkie brązowe linie, czasem faliste lub kręcone.Meble z klonu są zazwyczaj białe lub kremowe, czasami występują w tonacji czerwono-brązowej. Rzadko możemy znaleźć żółto-brązowe i różowe odcienie. Przy drewnie klonu występują linie mineralne z jasno brązowym lub czerwonawym odcieniem który ciemnieje przy sękach, zwiększając naturalne piękno.
- Kuchnie z olchy.
Szafki kuchenne z olchy występują w czerwonawych lub jasno brązowych odcieniach. Usłojenie jest proste i nie ma wielu granic między środkiem a końcem drewna. Olcha ma jednolitą powierzchnię.Rustykalne kuchnie olchowe mają bardziej urozmaicone słoje, oraz zawierają więcej otworów, otwartych i zamkniętych sęków w różnych rozmiarach i kolorystyce. Niektóre sęki mogą mieć nawet 2 centymetry średnicy. Otwory po otwartych sękach mogą przechodzić nawet wzdłuż frontu. Im więcej otworów bez wypełnienia, tym więcej pożądanego rustykalnego wyglądu. Drewno olchy jest miękkie i stosunkowo lekkie. Należy zachowywać ostrożność, ponieważ dość łatwo się odkształca.
- Meble z orzesznika.
Kuchnie z orzesznika zawierają ekscytujący zmieniający się kolor drewna od rdzenia do zewnątrz. Kolor może zaczynać się na białym lub żółtym, a kończyć na czerwono brązowym lub ciemno brązowym. Ten naturalny kontrast dodaje wiele uroku do Twojej kuchni na miarę. Orzech materiał gładki, niezwykle mocny oraz z gęstymi słojami i ciężkim, płynnym wzorem. Słoje są z reguły proste, czasami mogą być nieregularne lub falować. Wygląd jest chropowaty i gruboziarnisty. Czasami zawiera sęki oraz ciemniejsze barwy.
- Kuchnie z orzechu.
Meble kuchenne z orzechu cechuje gładkie, delikatne i generalnie proste usłojenie z kolorystyką zaczynającą się od koloru czekoladowego po jasny czerwonawo szary brąz. Bliżej kory drewno kolor jest bardziej jasno żółty lub jasno brązowy, generalnie jaśniejszy od części przy rdzeniu. Orzech oferuje ciepłą, bogatą kolorystykę i idealnie poddaje się obróbce, oraz wykończeniom. Z czasem nabiera soczystości, oraz robi się jaśniejszy, co nadaje mu ekscytującego wyglądu.
- Meble kuchenne z brzozy, czyli rozmaite warianty kolorów.
Brzoza jest twardym drewnem o średniej gęstości i gładkiej fakturze powierzchni. Ma ciasne słoje oraz jest mocna i ciężka. Cechuje ją wysoka odporność na ściernie. Szafki brzozowe mogą być malowane, polerowane oraz barwione.Główny kolor drewna brzozowego jest biały lub kremowo żółty. Bliżej rdzenia kolor ściemnia się do ciemno brązowego lub czerwonawo brązowego. Zakres kolorów, wzdłuż falowanych lub kręconych wzorów, tworzy szlachetny i dystyngowany efekt. Rustykalna brzoza może zawierać sęki oraz małe pęknięcia po gniazdach ptaków czy bardziej zróżnicowane usłojenie.
Ad. 2. Wykończenie mebli kuchennych z drewna
Jakie wykończenie?
Wybierając wykończenia mebli kuchennych masz kilka opcji.
Dobierając wykończenie drewnianych kuchni masz dostęp do ogromnej palety kolorów. Niezależnie od tego, czy chcesz podkreślić naturalne cechy wybranego typu drewna, czy podkreślić wybrany odcień. Poprzez odpowiednie wykończenie nadasz unikatowy wygląd Twojej kuchni lub stworzysz wygląd odzwierciedlający najnowsze trendy w zakresie kolorów.
By pomóc Ci dobrać odpowiednie wykończenie, prezentujemy krótki przegląd możliwości, w tym barwienie, malowanie (w tym na matowo), oraz lakierowanie.
-
Barwienie drewnianych kuchni.
Barwienie stosowane jest dla frontów meblowych by wydobyć z nich naturalne piękno drewna, jednocześnie dodając trochę koloru. Różne typy urządzeń barwiących pochodzą od różnych producentów i dają odmienny efekt. Meble mogą różnić się od bardzo jasnych do ciemnych. Jasne barwienie pozwoli Ci zobaczyć więcej naturalnego piękna drewna, podczas gdy ciemniejsze ukryje więcej słojów, ale także doda bogactwa koloru i bardziej ekscytującego wyglądu.
-
Malowanie (w tym matowe) kuchni z drewna.
Malowanie poprzez naniesienie farby na mebel, finalnie tworzy nieprzeźroczysty efekt. Malując na ciasno słojowatych typach drewna, uzyskasz efekt gładkiej powierzchni. Na gruboziarnistym drewnie takim jak dąb, tekstura ziarna będzie częściowo widoczna pod wykończeniem. Bardzo popularna metoda w najmodniejszych kuchniach.
-
Politura (nakładana na barwione / malowane drewno) mebli kuchennych drewnianych.
Podkreśla różne krawędzi na meblu. Może być nakładana zarówno na barwione jak i malowane drewno. Można ją nakładać w płynie natryskując i wycierając lub ręcznie nanosząc na powierzchnie. W procesie płynnej politury, natryskuje się ją na całą powierzchnię mebla, a następnie wyciera wszędzie za wyjątkiem obszarów które chcemy podkreślić właśnie poprzez użycie politury. W przypadku malowanej politury ręcznie nanosimy ją na określony obszar.
-
Techniki postarzające drewno.
Jedną z takich technik postarzających meble kuchenne drewniane jest szlifowanie krawędzi, postarzające drewno, lub dodawania ubytków czy zagłębień do mebli, tworząc efekt zużycia. Jest to świetny sposób na nadanie unikalnego wyglądu.
Ad. 3. Dodatkowe zdobienia, dekoracje kuchni drewnianych
Akcenty oraz zdobienia.
Uczyń styl piękniejszym i spójnie dopasowanym.
Akcenty i zdobienia mogą dostarczyć prawdziwej głębi i wykończenia dla nowej kuchni, wspierając wybrany motyw projektu i przynieść nową jakość do całej realizacji. Poniżej przedstawiamy kilka typów akcentów, które warto rozważyć przy projektowaniu pomieszczenia kuchennego, szczególnie włoskich mebli kuchennych.
Oprócz elementów wymienionych poniżej, akcenty i ozdoby mogą być również tworzone indywidualnie do określonych mebli na miarę, aby idealnie dopasować się do Twojego wymarzonego wyglądu.
- Listwa wieńcząca.
Istnieje kilka typów listew wieńczących, zaczynających się od prostej korony przez bardziej skomplikowane wzory i kształty. Możesz także zastosować cienki pasek oświetlenia by podkreślić wygląd listwy, albo wykorzystać wyższą listwę by zasłonić wygląd nad meblem i dodać więcej charakteru do mebla.
- Zdobione nogi meblowe.
Dekorowane nogi meblowej po obu bokach zlewozmywaka tworzą bardzo stylowy efekt. Jeśli lubisz detale tego typu, możesz pokusić się o użycie zdobionych nóg w określonych częściach mebli kuchennych.
- Nakładane elementy dekorujące.
Idealnie akcentują preferowany przez Ciebie styl. Zazwyczaj bardzo tradycyjne w swoim wyglądzie, świetnie komponują się umieszczone na drewnianej zabudowie okapu kuchennego.
- Wsporniki.
Zdobione wsporniki to klucz do wsparcia blatu kuchennego. Przy ciężkim blacie granitowym sugerowana odległość wsporników to około jeden metr. Obecnie dostępne są szerokie ilości piękne zdobionych wsporników, zatem bez problemu dobierzemy te odpowiadające naszym wymogom.
- Pilastry.
Płaskie z jednej strony, zaokrąglone z drugiej. Mogą bardzo umiejętnie zakryć łączenia oraz nadać piękna dla całej realizacji. Mogą również imitować zdobione nogi meblowe, przez co pięknie wyglądają przy zlewozmywaku, czy w strefie płyty grzewczej.
Ad. 4. Szklane dodatki kuchni w drewnie
Szklane witryny w drewnianych kuchniach
Dzięki dekoracyjnym przeszkleniom szafek, możesz przemienić Twój dom w prawdziwe odzwierciedlenie Twojej osobowości. Niezależnie od tego, czy chcesz zaprezentować w kuchni swoją kolekcję porcelany, czy pokazać piękny komplet kieliszków w jadalni lub wytworzyć dowolne unikalne doświadczenie w dowolnym pomieszczeniu. Przeszklone szafki zawsze pozwolą Ci wyrazić Twój osobisty styl.
-
Artystyczne wstawki do szkła.
Przeszklone fronty dostępne są z wieloma modnymi wzorami pasującymi do każdego gustu, od klasycznych czy nawet antycznych motywów po najnowocześniejsze, zgodnie z obecnymi trendami. Możesz odmienić swoją kuchnię używając po prostu zdobionego szkła na drzwiczkach, na którym mogą być chociażby delikatne, kwieciste wzory.
-
Tekstura nakładana na szkło.
Dekoracyjne szklane fronty mogą jako jedną z opcji zawierać wkładkę tworzącą modny efekt, która może być wykonana z brązu, papieru ryżowego, czy metalowych linii. Wstawka może być również w formie mrożonego szkła.
-
Szprosy.
Szprosy wykonane z drewna lub metalu, czy słupki dzielące szybę, nadają prawdziwego piękna. Dostępne są również w szerokiej gamie opcji, zatem bez problemu dopasujemy je do preferowanego przez nas wnętrza. Mogą zostać użyte do nadania kuchni efektu większej przestrzeni, jednocześnie nadal gwarantując, że rzeczy wewnątrz szafki pozostaną chronione przed kurzem i uszkodzeniami.
Podsumowując, wybierając drewniane meble kuchenne dobierasz gatunek drewna, metodę wykończenia, dekoracje, oraz szklane wstawki.

Pięknie zdobiona kuchnia wykonana w całości z malowanego drewna.
Każda z powyżej wymienionych opcji może być zastosowana w Twojej drewnianej kuchni. Przeszklone elementy mają na tyle istotny wpływ na ogólny wygląd finalnej realizacji, że warto wziąć je pod uwagę. Szczególnie w momencie dostępności tak wielu rozwiązań, ważne jest by umiejętnie dobrać zarówno materiał mebli, jak i ich wykończenie, czy też szkło. Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże Ci wybrać Twoją praktyczną, bajeczną i ponadczasową kuchnię z drewna.