Ekskluzywne meble kuchenne, co wybrać?

Minęły już czasy gdy kuchnia była pomieszczeniem służącym tylko gotowaniu. Dziś to miejsce gotowania, jedzenia, miłego spędzania czasu, rodzinnych spotkań i rozrywki, często przy budującym nastrój oświetleniu i meblach, stołach, siedzeniach a nawet sofach na których możemy się zrelaksować.    

Możemy zaobserwować wyraźny trend ciemniejszej kolorystyki, którym to producenci próbują zastąpić cieszące się niezmienną popularnością białe kuchnie.

Słownik określa luksus jako coś nie niezbędnego lecz sprzyjającego przyjemności i komfortowi, coś drogiego i trudnego do zdobycia, czyniącego otoczenie komfortowym i dającym przyjemność między innymi z powodu swojej rzadkości. Jakkolwiek by podchodzić do tej definicji, ekskluzywna kuchnia nie musi być droga, rzadka, czy trudna do zdobycia i choć nie jest niezbędna, to każdy dom zasługuje na kuchnie marzeń. Co więcej, w kuchni nie musimy być tylko niewolnikami gotowania stojącymi przy piekarniku, lecz niektóre luksusowe elementy pozwolą nam wejść w odpowiedni nastrój podczas gdy będziemy gotować, zmywać, relaksować się czy po prostu dobrze spędzać czas z rodziną.

Ekskluzywne meble kuchenne, zakryte urządzenia AGD, oraz eleganckie panele drewniane?

To wszystko może wydawać się sceną wyjętą z ostatniego filmu z Jamesem Bondem, jednak to prawdziwe najnowsze trendy modnych kuchni. Jak możemy przeczytać w jednym z branżowych czasopism „domownicy chcą dzisiaj otwartych kuchni przestrzeni i ich roztropnego rozplanowania, tak aby pasowały do pozostałej części wnętrz. Od ukrytych urządzeń AGD po piękne malowane meble, domownicy chcą by kuchnia była stylowa, przytulna, funkcjonalna i dająca radość w codziennym użytku”.

Klasyczna drewniana kuchnia

Klasyczna drewniana kuchnia.

Na rynku dóbr luksusowych, ekskluzywne kuchnie pełne najnowszych i najlepszych urządzeń, oraz gadżetów, są bardzo pożądane. Bardzo popularnym trendem jest rosnąca popularność drugiej kuchni, która służy do gotowania na większe przyjęcia i specjalne okoliczności, by pomóc pierwszej kuchni w ogromie pracy. Często również drugiej kuchni używa się gdy osób jest mniej i nie ma potrzeby używać większej.

Klienci poszukujący luksusowej kuchni, najczęściej są zainteresowani dodatkowymi urządzeniami.Do najpopularniejszych należą większe lodówki, chłodziarki na wino, oraz pozostałe urządzenia najwyższej klasy. Jak dowodzą najnowsze badania, klienci wybierając patrzą na jakość urządzeń, budowę kuchni na planie otwartym, oraz technologie inteligentnego domu pozwalającą kontrolować kuchnię  poziomu iPada.

Również popularne są: szuflady chłodnicze (wyglądają jak normalne szafki ale gdy je wysuniemy, pokażą nam się schłodzone warzywa), ciepłe szuflady, czy kilka zmywarek zamiast jednej. Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które jeśli dobrze wyglądają, to cały dom dobrze wygląda.

 

Jeśli chodzi o kwestie wyglądu, mimo iż królują obecnie trendy sugerujące kuchnie czarne lub kontrastujące, od lat niezmienną popularnością cieszą się całkowicie białe kuchnie. Trend kontrastuten wyraźnie widać we włoskich meblach kuchennych. Mimo popularności białych kuchni, projektanci ustalający trendy próbują zmieniać modę w kierunku czerni, koloru niebiesko fioletowego lub beżu.

Jak przyznają producenci ekskluzywnych mebli kuchennych, klienci wybierając luksusową kuchnie zwracają uwagę nie na gadżety typu modny ekspres do kawy, a na samą jakość mebli. Najczęściej decydują się na egzotycznie wyglądające kamienie na blaty kuchenne oraz wybierają specjalne podłogi. Marmur Carrera jest już obecny wszędzie i choć nadal jest popularny, mimo wszystko klienci zaczynają poszukiwać bardziej nietypowych rozwiązań. Marmurowe blaty wciąż są bardzo popularne, tak samo jak granitowe, jednak w obecnych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności Corian będący mieszaniną 1/3 żywicy akrylowej i w 2/3 z minerałów naturalnych. Jest to bardzo plastycznych materiał, którego ogromną zaletą jest możliwość wykonania z niego zlewozmywaka i wkomponowania go idealnie w blat bez widocznych łączeń.

 

Bardzo popularne stają się ekskluzywne kuchnie otwarte na pokój dzienny.

Ściany odchodzą w zapomnienie ponieważ tak naprawdę nikt nie chce przez cały czas przebywać tylko w kuchni. Często w kuchni możemy zobaczyć elementy otwartego planu takie jak kominki lub choćby siedziska.
Wszystko to wyraźnie sugeruje, że ekskluzywne kuchnie przeszły i nadal przechodzą ogromne zmiany od zamierzchłych czasów.

 

Co tak naprawdę charakteryzuje ekskluzywne meble kuchenne i ceny w jakich się plasują? 

Luksusowe kuchnie dają do łączenia najwyższej jakości materiałów, wiodących technologii oraz urządzeń z najwyższej półki, tworząc kuchnię rodem z okładki magazynu.

Jeśli przymierzasz się do zmiany lub montowania nowej kuchni i budżet nie jest rzeczą pierwszego, drugiego, czy nawet trzeciego planu, wtedy zdecydowanie powinieneś zapoznać się z dostępnymi możliwościami oferowanymi przez producentów kuchni luksusowych. Wielu przyszłych właścicieli zaczyna planowanie wymarzonej kuchni od planowania układu.

  • Kuchnia dwurzędowa jest dość prostym rozwiązaniem w wąskiej kuchni. Jedna ściana z reguły zawiera strefę gotowania i przechowywania, druga czyszczenia oraz jeszcze więcej miejsca do przechowywania rzeczy. Kuchnie dwurzędowe są popularne w mniejszych domach, jednak są stosunkowo niepopularnym wyborem jeśli chodzi o kuchnie ekskluzywne. Są wydajne, jednak nie zapewniają zbyt wielkiego pola do popisu jeśli chodzi o konfiguracje elementów.
  • Kolejną opcją są ekskluzywne kuchnie narożne w kształcie litery L. Oferują nieco więcej możliwości aranżacji od kuchni dwurzędowych, więcej miejsca na przechowywanie potraw, zastosowanie stref w kuchni, oraz wykorzystanie bardzo popularnych w ostatnim czasie wyspy kuchennej.
  • Wreszcie kuchnie w kształcie litery U najlepiej nadają się do luksusowych projektów kuchni – trzy ściany są gotowe do gotowania, przechowywania lub czyszczenia, i często są wystarczająco duże, aby pomieścić znaczną wyspę środkową na przygotowanie potraw i dodatkowe składowanie.

 

Ekskluzywne kuchnie drewniane

Niezmienną popularnością w ekskluzywnych drewnianych kuchniach cieszy się biały kolor, do którego stosuje się kontrastujący kamienny blat.

Jeśli chodzi o urządzenia, akcesoria, narzędzia do gotowania i czyszczenia, w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń. Chłodziarki dwuskrzydłowe, zlewozmywaki podwójne i potrójne, płyty grzewcze z kilkoma rzędami palników i strefą na szybkie gotowanie. Wszystko to jest niezwykle popularne.

Co bardzo ważne ekskluzywną kuchnie można wykonać w każdym stylu. Nie ma dla niej jednego stylu bardziej ważnego od drugiego. Każdy ze styli projektowania ma naturalne predyspozycje do luksusowego podejścia. Tradycyjny, współczesny, czy nowoczesny styl jest tak samo popularny. Jednak jeśli budżet Ci na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić kuchnię w stylu rustykalnym.

 

Materiały do ​​luksusowych kuchni są zazwyczaj wysokiej jakości, trwałe i atrakcyjne. Blaty są często granitowe, płyta nad blatem również, lub może zawierać płytki w mozaiki, aby wzbudzić wizualne zainteresowanie.

Ekskluzywne meble kuchenne są wykonywane na zamówienie zazwyczaj z drogiego drzewa takiego jak wiśnia czy heban. Cechuje je wykorzystanie najwyższej jakości sprzętów oraz konstrukcja projektowana przez ekspertów. Tradycyjne fronty kuchenne mogą mieć bardziej skomplikowane rzeźbienia lub formy. Współczesne, oraz nowoczesne style, zazwyczaj są gładkie, posiadają mniej zdobień przy zachowaniu minimalistycznej elegancji, ale jednocześnie również niezwykle wytrzymałe i konstruowane przez ekspertów.
Warto również wspomnieć o urządzeniach bez których kuchnia obejść się nie może, a w szczególności o najnowszych trendach w tej dziedzinie. Targi branżowe dają nam znać jakich technologii i funkcji możemy oczekiwać od bardziej znanych marek w przyszłości.

 

Wbudowane poradniki do gotowania

Elektroniczne wyświetlacze na piekarnikach pozwalają nam przejrzeć poradniki do gotowania. Znajdziemy je zarówno w drogich, jak i tańszych urządzeniach, jednak jakość wyświetlacza i szybkość nawigacji jest zauważalnie lepsza w tych droższych.

Wiele z urządzeń zawiera już gotowe programy na wzór wirtualnego szefa kuchni, dzięki czemu możesz wybrać z menu co chcesz ugotować (z bardzo szczegółowych opcji, uwzględniających między innymi rodzaj mięsa i rozmiar patelni). Piekarnik sam podpowie nam jak możemy wykonać naszą ulubioną potrawę.
Para

Obecnie para jest niezwykle popularna przy pieczeniu. Wszystkie czołowe firmy uwzględniają ją jako dodatek do gotowania. Specjalny system gromadzi wodę by następnie dodać ją do wąskiej patelni i wytworzyć parę podczas pieczenia. Coraz więcej marek dodaje pare jako nieodłączną część każdego gotowania.

Oprócz piekarników, funkcje gotowania na parze możemy spotkać również w niektórych typach mikrofali. Do części urządzeń wodę wlewamy osobiście, część możemy już podłączyć bezpośrednio do instalacji hydraulicznej w naszym domu.

 

Personalizacja

Kolor czarny, biały oraz chromowana stal to podstawowe opcje wykończenia gdy kupujesz urządzenia kuchenne w dużych sklepach. Nie jest tak w przypadku ekskluzywnych urządzeń.  Tutaj mamy do czynienia z całym wzornikiem próbek możliwych kolorów i materiałów. Dzięki temu możesz kupić oliwkową lodówkę, a kolorystyka nadal przyciąga wielu klientów z powodu bycia bardziej interesującą od monochromatycznej stali nierdzewnej.
Ograniczona łączność

Inteligentne urządzenia wciąż nie są popularne w kuchni i to jednak nadal widać nawet po trendach rodem z targów branżowych. Producenci uwzględniają poradniki gotowania w piekarnikach i płytach, jednak w przypadku większości urządzeń nie skorzystamy z nich w aplikacji w swoim telefonie. Brak tej łączności świadczy wyraźnie, że wszyscy producenci urządzeń nadal przymierzają się do innego podejścia do tego tematu.

 

Jak uzyskać ekskluzywną kuchnię?

W jej tworzeniu od koncepcji do realizacji ważna jest jedna zasada, by robić to na spokojnie i z jedną rzeczą na raz.
Wiele osób, szczególnie w starszych domach, dochodzi do wniosku że przestrzeń na kuchnie wydzielona lata temu jest kompletnie niedostosowana do dzisiejszych potrzeb.  Zatem myśl o stworzeniu luksusowej kuchni na wymiar do współczesnego użytku, zaczyna dotyczyć przeróbki pomieszczenia. Jest to idealny czas na skorzystanie z usług projektanta kuchni, można również przejrzeć niemieckie kuchnie, które są synonimem jakości.

Nowoczesne ekskluzywne kuchnie

W ekskluzywnych meblach kuchennych dominuje trend ukrywania sprzętów. Nie inaczej jest tutaj, o czym świadczy zasłonięta lodówka, piekarnik, zmywarka oraz świetnie wkomponowany zlewozmywak wraz z płytą grzewczą.

Urządzenia takie jak zmywarki, lodówki, mikrofale czy lodówki nie były aż tak popularne nawet w połowie lat pięćdziesiątych. Szczególnie daje się to odczuwać pod względem ilości dostępnej przestrzeni.  Tak samo używanie okapów kuchennych, czy płyt grzewczych.  Wszystkie te zmiany powinny zostać dostosowane do projektu mebli kuchennych i projektant zatroszczy się o to.  Gdy już mamy miejsce, możemy wraz z projektantem rozplanować układ kuchni. Doświadczony projektant kuchni bez problemu będzie służył radą na każdym etapie i zyskamy piękną kuchnie. Gdy ekskluzywna kuchnia spełni nasze oczekiwania pod względem wyglądu, funkcjonalności i budżetu, możemy przejść do wyboru mebli. Czy warto skorzystać z mebli sieciowych, czy też wykonywanych na zamówienie, pozostaje decyzją indywidualną. Jednak można to porównać do kupna skórzanej torebki od projektanta, a torebki wykonanej z PVC dostępnej w markecie. Jeśli pragniemy być inni, wybrać jakość i podkreślić własną osobowość, wybieramy torebkę ze skry. Bardzo podobnie jest w przypadku ekskluzywnych kuchni, które stanowią formę nagrody dla nas lub całej rodziny, oraz w ekskluzywny sposób ułatwiają wszystkie codzienne obowiązki. W rezultacie kuchnia staje się miejscem relaksu oraz rozrywki i spędzania czasu w najlepszy możliwy sposób pośród najlepszych mebli stworzonych specjalnie dla ciebie.

Według słownika, ekskluzywność oznacza „unikalność”, „przynależność do danej osoby lub grupy osób”,  oraz „dostarczenie do uprzywilejowanego klienta”. Stąd klienci zamawiają ekskluzywne kuchnie pasujące do ich osobowości.

Nasza definicja „ekskluzywnej kuchni” bierze się również stąd, że nie jesteśmy ograniczeni rozmiarem czy sposobami wykończenia, oraz nie jesteśmy ograniczeni tylko tym co jest w ofercie. Zawsze wpasowujemy się w potrzeby, gusta, oraz styl życia. Standardowa kuchnia z kompletu jest serią brył skręconych razem i kuchnie powielają się, wiele osób posiada identyczne. Kuchnie tworzone na zamówienie praktycznie się nie powtarzają, mimo wspólnych elementów.

Jakość, oraz indywidualizm, to rzeczy ponadczasowe.

Definicja „ręcznego” wykonywania podaje, że jest to „wykonywanie przy użyciu rąk bardziej niż maszyn, ze szczególnym uwzględnieniem pracy ręcznej”. Jest to szczególnie zauważane w przypadku kuchni wykonywanych na zamówienie przy użyciu najnowszych technologii i klasycznej pracy stolarskiej.

Ekskluzywne kuchnie wykonywane na wymiar tworzone są by spełniać indywidualne marzenia, oraz oczekiwania. To najważniejsze cechy luksusowych kuchni na zamówienie tworzonych głownie w celu wyróżnienia się.
Wszystkie określenia tej kuchni zawsze zmierzają do podkreślenia jakości produktu.

 

„Ekskluzywna kuchnia” często jest wykonywana, jednak rzadko opisywana.
Słownik łączy z nią frazy takie jak „modna”, „stylowa”, „wyszukana”, „unikalna”.

 

Wszyscy mają swój własny pomysł na modę i styl, jednak standardowe szafki kuchenne oraz blaty wyglądają niemal tak samo gdy są już zamontowane. Dobrze wykonana ekskluzywna kuchnia przede wszystkim pasuje nie tylko do pomieszczenia, ale przede wszystkim do Ciebie. Na swój unikalny styl wyraża Twoją osobowość i styl życia. Ważnym jest przy tym umiejętność wykonania niestandardowych mebli oraz rozwiązań, gdzie klient zawsze jest najważniejszym elementem realizacji.

Najpopularniejszymi materiałami wśród ekskluzywnych kuchni od lat pozostaje ponadczasowy dąb, wiśnia, olcha, orzech, oraz kombinacje malowanych drewnianych kuchni. Sama kolorystyka również jest odpowiednio mieszana by dopasować się do oczekiwań i w rezultacie móc uzyskać dowolny satysfakcjonujący kolor. Te same wytyczne odnośnie przywiązania do detali, funkcji, oraz estetyki, tyczą się kuchni w każdym stylu. Blaty granitowe, drewniane lub z corianu mogą być kształtowane i profilowane w unikalny sposób by idealnie komponować się z futrynami, wyspą, zlewozmywakiem, sprzętem AGD, czy wszystkimi dodatkami.  Szczególnie dobrze wyglądają kuchnie w stylu angielskim.
Jeśli szukasz inspiracji oraz informacji o ekskluzywnych meblach kuchennych, najlepszą ku temu droga jest albo odwiedzenie odpowiednich salonów z ekspozycjami, albo skorzystanie z internetu lub czasopism branżowych. Za każdym razem otrzymasz najbardziej aktualne informacje o najnowszych trendach i zmianach, choć wiele rozwiązań pozostaje ponadczasowe i niepodatne na zmiany. Internet dostarcza ogromną ilość wiedzy, której już nie trzeba już dopytywać w lokalnym sklepie meblowym. Reasumując ekskluzywne kuchnie oraz ich ceny kształtuje przede wszystkim indywidualne podejście, jakość materiałów, klasa urządzeń oraz sprzętów kuchennych. Wszystkie trendy zmierzają w kierunku kuchni otwartej na pozostałe pomieszczenia, oraz uczynienia z niej centrum domowej rozrywki. W dobrym towarzystwie ekskluzywność kuchni nie ma żadnego znaczenia. Jednak jeśli rozglądamy się za jakością i kuchnie traktujemy jako nagrodę za lata ciężkiej pracy, na pewno dobrze wykonana ekskluzywna kuchnia na zamówienie sprawdza się w tej roli wyśmienicie. Podobnie jak przytoczona wcześniej skórzana torebka od projektanta znajdzie swoje grono odbiorców, tak torebka z PVC z marketu również ich znajdzie, jednak w obu przypadkach o wyborze decydują inne czynniki.