Instalacja elektryczna w kuchni

instalacja elektryczna w kuchni jak zaprojektować elektryke w kuchni

Instalacja elektryczna w kuchni powinna być odpowiednio wcześniej zaplanowana, najlepiej na etapie projektowania mebli kuchennych. Nie jest wskazane wykonywać ją w sposób przypadkowy. Jeśli nie wykonamy odpowiednio wcześniej zaplanowania instalacji elektrycznej, po zamontowaniu kuchni na wymiar może okazać się, że brakuje gniazdek elektrycznych dla części urządzeń. Przewody elektryczne najczęściej prowadzi się pod tynkiem, stąd planując unikasz zbędnych przeróbek. Gniazda wtykowe dla urządzeń rozmieszczamy 20-30cm nad blatem roboczym.
Ważnym jest również zaplanowanie oświetlenia w kuchni. Zasilanie oświetlenia powinno być umieszczone za szafkami górnymi.

Gniazdo od lodówki nie może być wykonane za lodówką, tylko obok niej lub na wysokości listwy cokołowej w lodówkach zabudowanych. Gniazdo zasilania nie może być również umieszczone za zmywarką, tylko obok niej. Gniazdo okapu powinno być wykonane za osłoną lub nad wiszącymi szafkami. W przypadku urządzeń do zabudowy rozmieszczaj gniazda na wysokości tych urządzeń, jednak najlepiej obok nich, nie bezpośrednio za nimi, by móc je w pełni dosunąć do ściany. By uniknąć zalania, gniazda rozmieszczaj przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów obok wylewki.

 

 

Instalacja wodna i kanalizacyjna w kuchni

Jak wybrać AGD zlewozmywak kuchnie na wymiar sklep z meblami kuchennymi

 

Sieć sanitarną najczęściej planujemy na etapie budowania domu, jednak możemy ją zmienić w trakcie użytkowania.Wymaga to kucia ścian i podłóg. Warto przygotowywać dodatkowe przyłącza, na przykład pod zmywarkę, nawet jeśli jej nie planujemy, by na przyszłość oszczędzić sobie przeróbek. Odpływy wody mogą być wenwnątrz ściany lub na ścianie. Odpływ najczęściej wykonujemy 45cm od podłoża. Rura odpływowa powinna mieć conajmniej 40mm średnicy i być ułożona pod kątem przynajmniej 5 stopni do dołu. Instalacje wodociągową w kuchni doprowadzamy do zlewozmywaka, zmywarki, lodówki (jeśli ma kostkarkę do lodu), pralki. Instalacje wodną wykonujemy z rur z tworzywa sztucznego lub miedzianych. W przypadku zlewozmywaka wyprowadzenie ciepłej i zimnej wody zakończone baterią umieszczamy 60cm nad podłogą. W przypadku zmywarki ujęcie zimnej wody około do 50cm od podłogi, najlepiej obok zmywarki, nie bezpośrednio za nią. Jeśli zmywarka jest blisko zlewozmywaka, nie musimy wykonywać osobnego przyłącza, wystarczy trójnik z zaworem odcinającym.

 

 

Instalacja gazowa w kuchni

instalacja gazowa w kuchni

Płyty gazowe wciąż są bardzo popularnym wyborem wśród klientów. Instalacja gazowa w kuchni i sieć do której podpianamy płytę musi być wykonana z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Instalację gazową musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami, następnie instalację odbrać musi zespół pracowników z gazowni. Instalację wykonujemy ze stalowych lub miedzianych rur, które prowadzimi na ścianie, nigdy w ścianie. Łączymy je przez lutowanie. Rury gazowe powinny być prowadzone nad elektrycznymi. Powinny być również ulokowane możliwie daleko od gniazdek elektrycznych.

 

Jeśli interesuje Cię jak zaprojektować kuchnię na wymiar w stylu eklektycznym, kliknij tutaj.


Tagi:

Jak zaprojektować instalacje w kuchni, instalacja gazowa, instalacja wodno kanalizacyjna, instalacja elektryczna, przyłącza w kuchni, jak zaprojektować kuchnie na wymiar, studio mebli kuchennych, sklep z kuchniami, kuchnia do zabudowy, kuchnie na zamówienie, meble do kuchni