Jak rozmieścić górne szafki?
Jeśli rozstawiłeś już urządzenia i dolne szafki, pora zająć się szafkami górnymi. Górne szafki powinny pokrywać się z szafkami dolnymi. Z reguły staraj się dobierać ten sam rozmiar szafek. Szafki najładniej będa wyglądać, gdy wybierzesz fronty o tym samym rozmiarze na dole i na górze. Górne szafki powinny wisieć 55-60cm nad blatem. Jeśli chodzi o przeszklone szafki górne, odradzam korzystania z nich w małych pomieszczeniach. Wizualnie dzielą nam kuchnię i zmniejszają jej gabaryty.
Jeśli pozwala nam na to budżet, górne szafki można zagospodarować na wiele ciekawych sposobów. Istnieją systemu unoszące front na szafkę za jednym pociagnięciem palca, oraz inne systemy umożliwiające łatwiejsze otwieranie.
Jak zaplanować wyspę kuchenną?
Wyspa kuchenna dodaje ogromną ilość miejsca zarówno blatu roboczego do przygotowywania potraw, miejsca do przechowywania rzeczy, oraz miejsca do siedzenia. Możemy wspólnie spędzać przy niej czas lub traktować jako miejsce dodatkowe. Przed zdecydowaniem się na wyspę kuchenną, upewnij się, że posiadasz wystarczającą ilość miejsca. Rekomendowana powierzchnia kuchni to minimum 15m2. Rekomendowana szerokość wyspy kuchennej bez miejsca do siedzenia to 60cm.
Rekomendowana szerokość wyspy kuchennej z miejscem do siedzenia to 90cm.
Jeśli planujesz przesiadywać przy wyspie i pozwala Ci na to miejsce, możesz z każdej strony wyspy przedłużyć blat roboczy i tym samym zyskać miejsce do siedzenia. Sugeruję Ci wysokość taką samą jak pozostałych blatów (a nie podwyższaną, jak np. barku), dzięki czemu będziesz mógł wygodnie pracować przy wyspie. Wyspa powinna ułatwiąć komunikację w kuchni, nie utrudniać. Zadbajmy zatem by między wyspą a pozostałymi szafkami był przynajmniej 1 metr lub więcej. W wyspie możesz umieścić sprzęty AGD, najczęściej zlewozmywak lub płytę grzewczą. Nie zapomnij doprowadzić do nich przyłączy.