Jak wybrać wysokość i szerokość blatu kuchennego. Blaty laminowane, kamienne, z drewna, z granitu, płyty meblowej. Redefiniujemy standardy…

Rzadko się zdarza, że jeden standard odpowiada wszystkim… Nawet gdy mówimy o meblach, kuchniach na wymiar, czy artykułach dotyczących wystroju wnętrz. Blaty kuchenne są tego świetnym przykładem. Standardowa wysokość to 80-85cm. Dla większości będzie to wybór optymalny, jednak dla części będzie to za wysoko i za nisko. Dlatego ważnym jest, by samemu wypróbować wysokość, oraz zapytać się projektanta czy praca przy blacie będzie wygodna. Dla osoby powyżej 180cm często jest to już niewygodne, powoduje bóle kręgosłupa. Jeśli wszyscy domownicy są wysocy, zalecana wysokość to nie standardowe 85cm a minimum 90cm lub wyżej w zależności od potrzeb. Na niższym blacie łatwiej wykonywać czynności wymagające siły i większego wyprostu rąk, takie jak ugniatanie ciasta. Na wyższym blacie lepiej montować zlewozmywak i płytę grzewczą, gdyż wygodniej będzie się sięgać po rzeczy z tych urządzeń. Co ważne, możemy zastosować kilka wysokości blatu w jednej kuchni. Tak wyspa może być wyższa od pozostałych, a przy tym z boku mieć jeszcze dostawioną niższą część by móc przy niej zjeść. Reasumując, jeśli masz powyżej 180cm i dużo pracujesz w kuchni, standardowy blat wysoki na 85cm najpewniej nie wystarczy i potrzebujesz czegoś wyższego, minimum 90cm lub więcej według potrzeb.

Szerokość blatu dobieramy tak, by wygodnie nam się pracowało i by nie przeszkadzały blaty górne. Generalnie jeśli miejsce na to pozwala, dobrze jest zrobić szerszy blat kuchenny, pamiętając jednak o tym że do swobodnego przejścia dwóch osób w ciągu komunikacyjnym potrzebujemy minimum 120cm między szafkami. Minimum do wygodniej pracy to blat głęboki na 60cm, to jest standard, jeżeli jednak będzie 80cm – będzie się pracować wygodniej. Dodatkowo standardowo blat kuchenny jest szeroki na 60cm a górne szafki kuchenne na 35cm. By wygodnie pracować przy blacie kuchennym głębokim na 60cm górne szafki kuchenne wieszamy na wysokości około 55-65cm od blatu. Przy głębszym blacie wysokość szafek zwiększa się do 75-80cm.