Kuchnia otwarta na salon, jakie ma plusy, a jakie minusy?
Przede wszystkim tworzona jest przestrzeń gdzie podziały zredukowane są do absolutnego minimum lub po prostu ich nie ma. Tak właśnie powstała koncepcja otwartej przestrzeni. Jest to docenione przez światowych architektów, którzy projektują rozwiązania i wszystkie architektoniczne sztuczki. Przy tej realizacji celem jest aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń lub po prostu uczynić wnętrze bardziej czarującym, jeśli tylko pozwala na to przestrzeń. Nie ma wejść, nie ma przejść, nie ma szaf, drzwi, ale tylko strefa relaksu, gdzie można cieszyć się swoim czasem. Takie rozwiązanie pozwala dzielić z innymi wspólną przestrzeń rekreacji. Odróżnienie kuchni otwartej na salon od niego może być wykonane przy użyciu kilku podłóg (stosując różne materiały i kontrastujące elementy). Oddzielić otwartą kuchnię można na szereg sposobów, jednak nigdy nie da się całkowicie zlikwidować różnicy.
Przyjrzyjmy się im jeden po drugim.
Wyspa lub wyspa dwupoziomowa, która definiuje kuchnię, jest doskonałym rozwiązaniem do zagospodarowania przestrzeni, jednocześnie zwiększając dostępny blat. Szczególnie popularne są one we włoskich meblach kuchennych. Szklane przegrody: oddzielają się bez wizualnego podziału. Jest to obecnie jeden z najgorętszych trendów. Z przemysłowej inspiracji oddzielają się, ale pozostawiają ze sobą zjednoczone środowiska: szkło wykorzystuje pozytywne czynniki unikalnej przestrzeni, dając szansę na odrębne obszary. Kolumny lub panele dzielące: różniące się od tradycyjnej kompozycji ściennej. Jest to kolejny ze sposobów by oddzielić przestrzeń, jednocześnie nie zaburzając komunikacji. Biblioteczki i półki z książkami są idealną alternatywą dla ścian, jeśli chodzi o meblowanie otwartej przestrzeni. Szczególnie dobrze, jeśli do półek z książkami są dwustronne, dostępne dla obu stron i definiujące przestrzeń bez zbytniego zasłaniania widoku. Również często stosowane są elementy typowego wystroju, takie jak fotele, krzesła, lampy podłogowe. Wszystko to nadaje większego dynamizmu dla wnętrza.
Przechodząc do zalet kuchni otwartej na salon, możemy przeanalizować plusy, oraz minus takiego rozwiązania.
Zalety:
- Przestrzenność: otwarta kuchnia daje bardzo swobodny wizualnie efekt, dając wrażenie przestronności.
- Bardzo dobre oświetlenie: brak podziałów ścian oraz drzwi pozwala światłu rozchodzić się w każdym kierunku.
- Wygląd: mniej technicznych przeszkód, więcej swobody w tworzeniu oraz indywidualizacji.
- Energia: otwarta przestrzeń sprzyja gościnności oraz aktywności ze znajomymi.
Wady: W zasadzie nie ma konkretnych wad tego rozwiązania, jedyną wadą jest dostępna przestrzeń. Powinna być ona wystarczająca, by używać kuchni bez zbędnych kompromisów i rozczarowań.
Kuchnia z wyspą tworzy efekt “dynamizmu” w kuchni i jest idealnym rozwiązaniem dla otwartej kuchni, ponieważ idealnie oddziela obszar gotowania od obszaru spędzania czasu.
Możesz wybrać układ w literze L lub C, tworząc rodzaj zatoki zamkniętej w jadalni ze stołem i krzesłami. Wyspa może być duża lub mała. Może mieć prosty blat lub dwupoziomowy by jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń. Może również zawierać umywalkę i kuchenkę lub licznik barów na przekąski, śniadanie lub szybkie posiłki i jest liniowy lub kwadratowy lub okrągły, aby pasować do innych elementów. Może także zawierać zlewozmywak, płytę grzewczą, czy blat w barowym stylu do przekąsek, czy śniadań. Może być zarówno pełna linii i kwadratowa, jak i zaokrąglana by dopasować się do pozostałych elementów. Kuchnia z wyspą, jako centralnym elementem zawierającym szafki oraz bardzo często płytę grzewczą, nadaje bardzo przyjemnego charakteru i poczucia dynamizmu dla przestrzeni. Przestrzeń robocza generalnie obraca się wokół niej, dając możliwość maksymalnej personalizacji i dostosowania każdego elementu.
Dla otwartej kuchni potrzebujesz wystarczająco dużej przestrzeni.
Wyspa często wychodzi na salon zatem możesz pracować skierowany w jego stronę. Optymalnie potrzebujesz 110cm wolnej przestrzeni dookoła wyspy lub więcej jeśli wymagają tego fronty kuchenne. Otwarta kuchnia z wyspą jest odpowiedzią na najnowsze trendy i upodobania klientów. Dzieli kuchnię, oraz salon, zwiększając liczbę dostępnych blatów. Pozwala Ci to lepiej zorganizować pozostałe szafki wzdłuż ściany, dając o wiele więcej przestrzeni do przechowywania wszystkiego. Poszczególne sekcje i moduły rozmieszczone są według centralnej wyspy kuchennej. Obszar roboczy do przygotowywania żywności jest w centrum pomieszczenia.
Obszar do spożywania posiłków może być dodany do blatu używanego jako stół i umeblowany z hokerami barowymi lub siedziskami. Szafki zazwyczaj montowane są przy ścianach tak samo jak wbudowane elektryczne urządzenia elektryczne oraz strefa zapasów, jak i najczęściej zlewozmywak. Ważny jest plan i uwzględnienie w centrum pomieszczenia przyłączy gazu, wody, elektryczności, jeśli uwzględniamy wymagające ich urządzenia w projekcie naszej wyspy. Planujemy to na etapie budowy lub przebudowy. Jeśli planujesz wyburzenie ścian, musisz sprawdzić czy przypadkiem nie jest to ściana nośna i czy nie będziesz potrzebował stalowej belki do zastąpienia siły nośnej wyburzonej ściany. Jeśli tak jest, potrzebujesz do tego porady wykwalifikowanego inżyniera, będącego w stanie przekształcić plan budynku. Łączenie dwóch lub trzech pokoi w jeden utworzy większe poczucie przestrzeni i lepsze oświetlenie całości, ale musisz rozważyć przyszłe rozplanowanie całego pomieszczenia. Gdzie będzie stała sofa, gdzie pozostałe meble. Pomyśl również o tym jak światło pada na całą otwartą przestrzeń. Usunięcie ściany z reguły wprowadza więcej światła, jednak nowa przestrzeń może być miejscami ciemniejsza od poprzedniej, więc zastanów się jak z tym sobie poradzisz. Być może tak duża przestrzeń zakłóci Twoją prywatność. Bardzo łatwo możesz zyskać powierzchnię pod otwartą kuchnię likwidując nieużywane miejsca, takie jak korytarz.
Zwykle będziesz mieć w nowo utworzonym pomieszczeniu trzy strefy.

Pośród pięknej kuchni z wyspą w angielskim stylu widzimy wyraźny podział na trzy strefy. Na pierwszym planie strefa kuchni, na drugim strefa jadalni, natomiast na trzecim znajduje się strefa pokoju dziennego.
Pierwsza to strefa kuchni, druga strefa pokoju dziennego i trzecia to strefa jadalniana. Dobrze zaplanuj jak będziesz się między nimi poruszał, by osoby idące do pokoju dziennego nie musiały za każdym razem przechodzić przez kuchnie w chwili gdy Ty niesiesz garnek z gorącą wodą. Jest to klasyczny błąd funkcjonalny i znacznie utrudnia codzienne korzystanie tak z kuchni, jak i salonu. Świetnym rozwiązaniem dla zachowania strefy prywatności oraz problemu oświetlenia jest podzielenie stref panelami przesuwanymi zamiast standardowych drzwi, lub zastosowanie „pół ścianki” częściowo dzielącej przestrzeń. Pamiętaj też by znaleźć miejsce na zmywarkę, odkurzacz i inne urządzenia codziennego użytku. Kuchnia na otwartym planie daje nam dodatkową przestrzeń bardzo elastyczną do zagospodarowania, przyjemną i otwartą na zmiany. Oczywiście, na przestrzeni lat to czego wymagamy od przestrzeni kuchennej i pokoju dziennego zdążyło się zmienić. Dziś formalne jadalnie i kuchnie oddzielające przebywające w nich osoby od pozostałych domowników, nie są już popularne. Otwarta kuchnia to rozwiązanie zarówno do domów, jak i mieszkań. Szczególny trend idący w kierunku otwartego planu widać w kuchniach niemieckich. Jedyną kwestią jest dostępne miejsce.
Dziś kuchnia jest centrum domu. Zaletą posiadania otwartej kuchni jest stworzenie miejsca dla spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Rodzina nie jest już ograniczona do jednego pokoju i jednego telewizora do rozrywki. Jedna osoba może przeglądać coś na iPadzie siedząc przy wyspie, podczas gdy druga gotuje. Oboje pozostają ze sobą w kontakcie. Kolejną zaletą kuchni na otwartym planie jest fakt, że daje nam ogromną przestrzeń do rozrywki. Jeśli kochasz przygotowywać jedzenie, nie musisz tego robić w odosobnieniu. Przyjaciele mogą komfortowo popijać kawę podczas gdy Ty przygotowujesz przekąski, jednocześnie dyskutując z nimi.
Należy pamiętać, że kuchnia na otwartym planie nie musi być kwadratowym pudełkiem schowanym na końcu budynku.
Zamiast tego użyj dostępnego budynku, aby utworzyć wszystkie rodzaje przestrzeni. Na przykład nietypowe kształty i kształty litery L mogą zaowocować korzystnym rozplanowaniem całej przestrzeni, którego nie uzyskałabyś podchodząc do projektowania w sposób konwencjonalny. Dobrze dobrany kształt pomaga stworzyć strefy przeznaczone do poszczególnych czynności, które dodatkowo różnią się wizualnie. Twoja otwarta kuchnia może stanowić bardzo elastyczną przestrzeń. Na przykład użyj składanych drzwi przesuwnych i możesz mieć nowoczesną otwartą przestrzeń, którą można zmniejszyć, jeśli jest taka potrzeba.
Rozważ też uważnie przebieg dróg komunikacyjnych.
Jasne i klarowne ścieżki komunikacji pozwolą łatwo przemieszczać się po przestrzeni bez zbędnego obchodzenia dookoła obiektów typu stół jadalniany. Kolejną wskazówką odnośnie wielkości i układu otwartej kuchni jest skorzystanie z usług projektanta kuchni na wczesnym etapie planowania. Rozmawiaj z projektantem kuchni, Twój architekt również może zasugerować Ci rozmieszczenie poszczególnych rzeczy i dodać kolejną warstwę do planu, dostarczając szczegółowe informacje o typie szuflad, rozwiązań i wykończeniach.
Podzielenie na strefy jest kluczowe do uzyskania otwartej kuchni. Pamiętaj by podzielić ją na strefę gotowania, jedzenia i pokoju dziennego.
Możesz stworzyć te strefy przez rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i mebli. Dla przykładu bar do śniadań idealnie podkreśli strefę ekskluzywnej kuchni, stół jadalniany idealnie określi jadalnie, a telewizor wskaże nam pokój dzienny. Dobre podzielenie na strefy sprzyja wykonywaniom łatwemu wykonywaniu wszystkich czynności, bez uczucia zmieszania i bałaganu. Bardziej wszystko płynnie funkcjonuje i tworzy jedną całość.
Naturalne oświetlenie w otwartym planie

Przytulnie, oraz bardzo elegancko. Otwarta kuchnia to nie tylko najnowsze trendy i nowoczesność, ale również możliwość uzyskania klasycznego, stylowego wyglądu.
Jeśli posiadasz okna od południa, całość będzie wyglądać świetnie. Użyj tyle szyb i dużych okien ile to tylko możliwe i na ile nie przeszkadza to Twojej prywatności. Widok na ogród prezentuje się znakomicie. Wybór materiałów również jest istotnym, użyj jasnych kolorów i błyszczących kuchni, czy bladego drewna. Wszystko to idealnie odbije światło. Jasne kombinacje w wyglądzie będą odbijać światło i znacznie poprawiać widoczność. Jeśli pomieszczenie jest głębokie i długie, zadbaj o dodatkowe oświetlenie. Oprócz naturalnego światła, zadbaj również o ogólne oświetlenie elektryczne. Do tego oświetlenie zadaniowe idealnie sprawdzi się nad przestrzenią roboczą, może to być dodatkowy żyrandol. W trzeciej kolejności możesz zadbać o oświetlenie architektoniczne pełniące funkcję wizualną, takie jak na przykład stylowa lampa. Dobierając oświetlenie myśl zarówno o strefie jadalnianej, kuchennej jak i dziennej, do każdej dobierając odpowiednie oświetlenie. Z reguły dobry projektant idealnie wskaże całą grę świateł. Jeśli mas taką możliwość, idealnym rozwiązaniem jest połączenie otwartej kuchni z ogrodem. Ogród może wtedy służyć jako kolejny „pokój”.
Co z projektem wnętrz dla kuchni otwartej na salon?
Projektowanie wnętrz jest rzeczą bardzo osobistą, ale obecne trendy najmodniejszych kuchni stawiają na jasność barw i lekkość. Stosujemy się do dwóch kluczowych kwestii aby ujednolicić wszystkie strefy i uzyskać płynny wygląd. Pierwsza to podobne kolory i akcenty kolorystyczne. Droga to materiały użyte w każdej ze stref. Na przykład, dobrze jeśli stół jadalniany ma ten sam rozmiar co wyspa kuchenna lub to samo wykończenie kuchni jest również w jadalni.
Zwróć uwagę na podłogę w kuchni otwartej na salon.
Po pierwsze, uważnie rozważ jak bardzo wytrzymałej podłogi potrzebujesz. Jeśli w domu dużo się dzieje, wtedy potrzebujesz wytrzymałej powierzchni odpornej na ścieranie. Użycie tego samego typu podłóg na całej przestrzeni może dać wrażenie spójności i otwartego planu. Trudniejsze jest uzyskanie trzech różnych podłóg w trzech różnych strefach, zgodnie z potrzebami każdej z nich. W tym momencie warto uważnie rozważyć drogę jaką domownicy odbywają w kuchni i jej przepływ, jeśli już by odpowiednio połączyć materiały pod względem trwałości i zastosowań. Podłoga z płytek jest popularnym rozwiązaniem w kuchni, połączona z ogrzewaniem podłogowym może być tak samo komfortowa w każdej ze stref. Dodatkowo dzięki ogrzewaniu podłogowemu grzejniki mogą zniknąć ze ścian, co daje nam jeszcze więcej miejsca.
Ukryj bałagan w swojej kuchni.
Najlepsza rada co do otwartego planu jest prosta. Zwróć uwagę na miejsce do przechowywania. Miej oddzielne użytkowe pomieszczenie na wszystkie nieużywane i niemieszczące się w otwartej kuchni urządzenia. Schowaj wszystkie gadżety i narzędzia, usuń bałagan by utworzyć tak oczekiwaną przestrzeń. Nowoczesny styl i trendy wyraźnie wskazują, że ludzie nie chcą wiedzieć że znajdują się w kuchni, zatem sprytnie schowany bałagan może to idealnie umożliwić. Wszelkie organizery, dużo miejsca wewnątrz szafek oraz akcesoria zwiększające pojemność również ułatwią to zadanie.
Hałas i zapachy są bardzo często powodem dla których domownicy nie decydują się na otwartą kuchnię.
Jednak da się je w pełni ograniczyć odpowiednio wcześniej to planując. Najważniejsza wskazówka to by bardziej stawiać na ekstrakcje zamiast recyrkulacji. Czyli lepiej by powietrze wychodziło wentylacją i zasysane było nowe, zamiast ma cały czas krążyć po pomieszczeniu. Jest wiele fantastycznych rozwiązań tej kwestii, zadziwiających zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Nie zapomnij technicznej strony, ponieważ jest ważna. Powinieneś zaplanować właściwą wentylację, oraz okap, a obydwie te rzeczy powinny być dostosowane rozmiarem i wydajnością do pomieszczenia. Jeśli chodzi o hałasy, które mogą dobiegać z każdej ze stref, również możemy temu zaradzić. Podstawową możliwością jest zakupienie odpowiednio cichych urządzeń, w specyfikacji każdego z nich mamy poziom hałasu. Istnieją również ekrany dźwiękochłonne, które idealnie sprawdzą się w otwartej kuchni, choć mogą zaburzać wrażenie przestrzeni. Warto wypróbować same meble, czy nie stwarzają zbytniego hałasu. Można też zastosować relatywnie tanie panele akustyczne. Reasumując kuchnia od zawsze była osobnym pomieszczeniem, zwykle schowanym z tyłu domu. W przeszłości drewniane kuchnie służyły tylko do gotowania, jeśli nie gotowałeś, to nie przebywałeś w nich. W ostatnich kilku dziesięcioleciach kuchnia powoli zaczynała być budowana na otwartym planie. Dzięki temu cała rodzina mogła w niej spędzać czas.
Dzięki rosnącej popularności kuchni otwartych na salon, domownicy zaczęli tam nie tylko gotować, ale także przyjmować gości, czy po prostu codziennie spędzać czas.
Nie jest prawdą, że zamknięte kuchnie są dziś reliktem przeszłości. Wciąż są i będą popularne, gdyż część trendów zapowiada nawet powrót kuchni zamkniętej. Mimo to faktem jest, że coraz więcej osób decyduje się na otwarty plan połączony z pokojem dziennym, oraz jadalnią. W obydwu przypadkach występują wady i zalety. Przy rozwiązaniu otwartym występuje szereg zalet, wady praktycznie nie występują jeśli całość dobrze rozplanujemy. Jeżeli zaplanujemy z pominięciem kilku szczegółów, mogą występować w całym pomieszczeniu hałasy i zapachy. Dla jednych jest to wada, dla innych zaleta. Mimo to otwarte kuchnie są świetne dla łączenia funkcjonalności, zapewniają więcej naturalnego światła, małe pomieszczenie czynią znacznie większym i zapewniają więcej miejsca dla przyjmowania gości, czy rodziny. Zatem zdecydowanie zalety przewyższają ewentualny nakład pracy potrzebny do jej uzyskania.