Kuchnie Bulthaup, czyli firma która odmieniła sposób w jaki gotujemy i jemy.

Kuchnia niewątpliwie ponownie staje się sercem domu, a Bulthaup jest jedną z firm, które odmieniły nasze podejście tak do gotowania, jak i jedzenia. W roku 1949 Martin Bulthaup założył fabrykę mebli. W roku 1951 marka postanowiła skupić się wyłącznie na produkowaniu mebli kuchennych. W roku 1969 marka była już wśród pięciu najlepszych producentów kuchni w Niemczech. Wkrótce produkty marki Bulthaup zaczęły być eksportowane na całą Europę.

Kuchnie Bulthaup to przede wszystkim przestrzeń pełna energii i witalności, a ponadto miejsce, gdzie ludzie mogą się spotkać dla relaksu.

Ważne jest przy tym uczucie komfortu, oraz domowej przytulności. Po części klient tworzy kuchnię własnymi rękoma, dobierając wszystkie elementy poddające się indywidualizacji. Finalnie stworzone miejsce to efekt wszystkich rozważań. To jest właśnie sposób, w jaki marka ta myśli, a także działa. Każdego dnia zadając sobie pytanie czy jej koncepcja kuchni sprosta oczekiwaniom, oraz potrzebom klientów tak teraz, jak i w przyszłości. Bardzo ważna jest pasja wkładana w tworzenie produktu, oraz autentyczna miłość do materiałów. Tworzone kuchnie poprawiają komfort pracy i urozmaicają korzystanie z kuchni przez klientów dziś, jak również jutro.

 

Ważne jest zrozumienie ludzi, ich indywidualnych potrzeb, oraz architektury pomieszczenia.

Marka słynie z tego, że jej praca zaczyna się tam, gdzie wyłączane są maszyny. Człowiek w przeciwieństwie do maszyny potrafi stworzyć rzeczy, których nie stworzy nawet najbardziej wyrafinowana technologia. Ręczna praca idealnie oddaje wyczucie materiału, oraz jego właściwe zastosowanie. Przez ponad 60 lat tworzone kuchnie mają za zadanie ułatwiać życie użytkowników. Estetyka łączy się z umiejętnościami inżynierskimi. Tworzone kuchnie są przestrzeniami zaprojektowanymi do funkcjonowania długoterminowego, oraz cechują się właśnie takim wzornictwem.

 

Najprościej o filozofii marki Bulthaup świadczy jej oferta.

Kuchnie są katalogowane jako:

  • B1
  • B2
  • B3
  • seria C
  • kolekcja the Solitaire

 

Kuchnie B1 wychodzą tylko białe, bez zbędnego zamieszana, jest to przykład jak uprościć rzecz najprostszą.

Urządzenia również wystarczy po prostu umieścić w blatach lub wysokich szafkach, bez skomplikowanych integracji. Najprościej kuchnię Bulthaup B1 po prostu zobaczyć, by w pełni zrozumieć jej zamysł.

Bulthaup B2 zawierają dużo wolnostojących powierzchni, które mogą być tak długie jak tylko klient sobie zażyczy.

Zbudowane są wokół w pełni funkcjonalnego blatu roboczego, uzupełnionego o pojemnik na odpadki, oraz uchwyty na urządzenia kuchenne. Dołączany system spiżarek jest zaprojektowany w taki sposób, że zgrabnie ukryć całą zawartość za swoim wyglądem przypominającym dzieło sztuki. Finalny produkt wygląda jak wysoki blok drewna, uzupełniony o przesuwające drzwi ukrywające wszystkie akcesoria kuchenne, takie jak czajniki, czy toster. Jak również zawiera zamykane miejsce na talerze. Dodatkowo wzornictwo zapewnia ukrycie chłodziarko zamrażarki, zmywarki, oraz piekarnika. Wszystko możliwe jest do zasłonięcia przed widokiem odwiedzających, pozostawiając tylko gładkie i piękne wykończenie.

Najchętniej wybierana jest kuchnia Bulthaup B3, zawierająca bardzo osobiste pakiety. Każdy jej element może być w pełni modyfikowany zgodnie z naszym życzeniem.

Zakres tego systemu zawiera zaprojektowany specjalnie dla Bulthaup zlewozmywak, baterię, okap, oraz łatwe w użyciu szuflady. Całość uzupełnia jest o półki sprawiające wrażenie zwisających ze ściany. Pomysł na półki wziął się z inspiracji lewitacją. Kuchnia nie ma nóżek, odpowiednio zaprojektowane meble posiadają pręty i panele, które zachowują idealną płaskość.

Seria C oferuje moduły bez widocznych łączeń, które mogą być wykonywane w rzędach. Seria Solitaire zawiera wolnostojące pojedyncze elementy, w których często to użytkownik wybiera co chce pokazać.

 

Nawet gdy mamy tu do czynienia z zasadniczymi zmianami, wciąż są one w bardzo powściągliwej, rygorystycznej formie.

Przykładem może być kuchnia B2, która mimo iż wygląda jak wielka szafa garderobiana, wciąż jest niezwykle funkcjonalna. Przypomina to zakład stolarza, gdzie wszystkie narzędzia są na wyciągnięcie reki, tak tutaj szafka ukazuje całą swoją zawartość i wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Gdy tylko otworzymy drzwi ujawnia nam się szeroki zakres rzeczy niezbędnych do kuchni, półek i opakowań suchego makaronu. Jest to całkiem funkcjonalne, gdyż dzięki ogromnej ilości miejsca do przechwytywania, możemy przez korzystać z kuchni cały weekend i zamknąć wszystkie szafki dopiero jak z niej wyjdziemy. Cała stylistyka zwyczajnie ułatwia gotowanie, ponadto każda powierzchnia projektowana jest właśnie z tą myślą. Co ciekawe kilka galerii sztuki nowoczesnej dodało kuchnię B2 do swoich stałych kolekcji. W zasadzie jest wzornictwo przypomina stół warsztatowy i dwie wysokie szafy. Całość jest jednocześnie piękna, oraz prosta. W momencie gdy szafy są otwarte, jest to w pełni funkcjonalna kuchnia. Gdy szafy są zamknięte, to instalacja rodem z galerii sztuki nowoczesnej w formie zbliżonej do rzeźby. Dodatkowo wyposażona jest we wszystko, co potrzebujesz w kuchni. Od przestronnej wyspy zawierającej zlewozmywak, pojemnik na odpady, płytę kuchenną, po dwie duże szafy, które pomieszczą zarówno urządzenia, jak i rzeczy normalnie przechowywane w kuchni. Szafa z urządzeniami zawiera piekarnik, zmywarkę, oraz standardowych rozmiarów lodówkę. Pozostałe wysokie szafki przypominają cylinder magika, z którego kolejno wyciągane są następne rzeczy. Jedzenie, naczynia, czy sztućce. Stół warsztatowy to tak naprawdę wolnostojąca wyspa, może być indywidualizowana przez różne modele płyty kuchennej. Podobnie zlewozmywak na niej zamontowany może być z kamienia gdy dużo pieczemy lub drewna, gdy więcej kroimy. System ten zawiera wszystko co potrzebujesz do gotowania, oraz podawania żywności.  Jak wiele innych rzeczy wyglądających prosto, tak i system B2 ma w sobie ogromną dozę dyscypliny i dla doskonałego wyglądu tego samego wymaga od użytkownika. Jeśli jesteś osobą, która po gotowaniu nie wkłada garnków ponownie na swoje miejsce, można rozważyć systemy bardziej podatne na indywidualizacje. W tej kuchni zwyczajnie jest miejsce na wszystko, ale też wszystko ma swoje miejsce. Dzięki temu przekazowi, jest ona klasą samą w sobie.

 

W DNA marki Bulthaup jest by odkrywać kuchnię na nowo, podważając wszystkie utarte schematy.

Przed użyciem wyspy, meble kuchenne zawsze były budowane wzdłuż ścian. Powstało wtedy proste pytanie, dlaczego ludzie mają patrzeć na ścianę podczas gotowania, zamiast patrzeć na siebie. W gotowaniu w dużej mierze chodzi o komunikację, oraz relacje międzyludzkie. Już w zamierzchłych czasach ludzie gromadzili się wokół ognia by dzielić się historiami, oraz czynić życie prostszym. W kuchni nadal panują podobne zasady jeśli chodzi o gromadzenie się ludzi. Dodatkowo jedzenie jest międzykulturowym łącznikiem ludzi.

 

Kuchnie są jednak niczym bez ludzi zamieszkujących je. Ktoś musi się nimi zajmować, oraz personalizować je.

To właśnie był bodziec dla powstania kuchni Solitaires. Jest to w zasadzie kolekcja stołów, każdy z nich zawiera dodatkowe półki przechowujące określone rzeczy. Niektóre półki zawierają witryny, pozwalające nam oglądać rzeczy za nimi, albo są po prostu otwarte z każdej strony. Często kuchnie są zamknięte i nie widzimy ich wnętrza, przez co nie możemy oglądać osobistych przedmiotów. Dzięki takiemu wzornictwu możesz oglądać swoje prywatne ozdoby, co dobrze podkreśla indywidualny charakter każdej z kuchni.

 

Firma Bulthaup raczej powściągliwie wprowadza nowe linie wzornictwa. Pozostając przy klasyce przez cały czas czynione są jedynie marginalne zmiany.

Zamiast dwudziestu siedmiu stylów danego panelu, firma posiada jeden. W przypadku uchwytów wybierany jest jeden perfekcyjny, albo nie ma ich w ogóle. Każdy element musi być idealnie dobrany. Podobnie jest z drewnem, które dobierane jest starannie pod względem usłojenia. W przypadku lakierów panuje taka sama perfekcja. O ile w przypadku materiałów dobierane są wyłącznie najlepsze elementy, tak technologia jest na uboczu i nie jest chętnie łączona z meblami. Technologia kojarzy się z pośpiechem, który natomiast zdaniem firmy nie powinien być łączony z degustacją wina, krojeniem ziemniaków, czy przyrządzaniem makaronu. W przypadku telefonu komórkowego dostępna jest zimna powierzchnia, natomiast w kuchni obecne jest ciepłe drzewo, naturalne materiały które mają własną werwę.

 

Kuchnie Bulthaup można nazwać pionierskimi i wyprzedającymi swoje czasy. Odnajdujący dane rozwiązania wcześniej niż inni.

Kuchnia B2 była pionierem, gdyż oprócz formy dzieła sztuki, była w pełni funkcjonalną kuchnią w której wygodnie można było gotować.
Łatwo jest dobrać poszczególne materiały, jednak bardzo trudno dobrać je jako spójną całość. Czasem kuchnia zawiera wszystkie potrzebne narzędzia, wykonana jest z dobrych materiałów, jednak wszystkie części pasują bardziej jako osobne części aniżeli całość.

 

Filozofia jest prosta, brzmi: wszystko powinno mieć swój powód.

Dlatego właśnie kuchnie produkowane przez markę klarowne linie, ergonomiczny wygląd i precyzyjne wykończenie. Wszystko to jest podstawą do stworzenia ponadczasowych przestrzeni, stworzonych by je używać. Systemy dopasowane są pod względem estetyki i perfekcyjnego balansu pomiędzy architekturą domu, a funkcjonalnością. Najwyższe jakościowo forniry połączone z aluminium i precyzyjnymi okuciami, oraz kilkoma innymi detalami, perfekcyjnie oddają najwyższy poziom starań włożony w jej przygotowanie. Wszystkie produkty tworzone są z najwyższymi możliwymi standardami. Założona prze Martina Bulthaup w Niemczech w 1949 firma i prowadzona przez Marca O. Eckerta w trzecim pokoleniu, Bulthaup pozostał rodzinną firmą posiadającą salony w ponad pięćdziesięciu krajach. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie www.bulthaup.com.

 

Forma i funkcja w przypadku tej marki to niedopowiedzenie. Bardziej zgodne z prawdą jest określenie jako formy, która służy ludziom.

Śmiało można powiedzieć, że prace definiują na nowo podejście w jakim widzimy kuchnie. Produkty są innowacyjne, a ludzie zawsze są na pierwszy miejscu. To właśnie z myślą o użytkowniku projektowana jest cała funkcjonalność, która jest odpowiedzią na klientów oraz ich życie. Dobra kuchnia powinna adaptować się do okoliczności, w jakich jest użytkowana.

To jest cel, jaki przyświeca Bulthaupowi za każdym razem, gdy projektuje kolejne rozwiązania. Adaptacyjny charakter kolekcji cechuje się ergonomicznymi ladami, które mogą być uzupełnione szerokim zakresem modułów. Dodatkowo możemy dobrać płyty kuchenne, czy zlewozmywaki. Nowe kolekcje najczęściej prezentowane są na targach w Milanie. Jedną z największych nowości są kuchnie, w których dostęp mamy nie tylko od boku i od góry, lecz także z dołu. Na takie rozwiązania można wpaść jedynie stawiając klienta na pierwszym miejscu. W porównaniu z typowymi modułami, to zupełnie inny sposób pracy. Dla tej marki kuchnie to nie tylko wzornictwo. Zawsze mogliby tworzyć jedynie nowe panele lub powierzchnie, jednak widać że ważne jest dla nich, w jaki sposób ludzie dziś żyją. Zwracają uwagę na to, co tak naprawdę klient potrzebuje. Istotne jest również to, by kuchnia spełniła tak oczekiwania dziś, jak i jutra.

 

Wyjaśnia to pochodzenie najnowszych kolekcji.

Dawniej tradycyjne kuchnie zmuszały żony do patrzenia na ścianę, gdy mąż stukał widelcem oznajmiając że jest głodny. Komunikacja była znacznie utrudniona. Nie było miejsca na gotowanie, oraz miejsca na spożywanie posiłków. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku zaczęły być prowadzone badania, które zaowocowały powstaniem wyspy kuchennej. Dziś jest to norma, jednak w latach osiemdziesiątych było to prawdziwie rewolucyjne.

 

Koncepcja ta pozostała do dziś. Gdy gotujesz, lubisz rozmawiać z rodziną lub gośćmi. Pomyśl o ognisku, centralnym punkcie wielu społeczności.

Nawet w przeszłości ludzie spotykali się wokół ogniska, nie tylko by gotować, ale również dla jego ciepła oraz by porozmawiać. Jeśli spojrzymy na historie, w prawie każdej kulturze kuchnia pełniła socjalne funkcje. Dzielono się potrawami, oraz historiami. W dzisiejszym społeczeństwie czterdzieści procent czasu spędzamy na czynnościach typowych dla kuchni, resztę spędzamy na komunikacji. Dobrze, jeśli kuchnia jest miejscem gdzie możemy zwyczajnie odpocząć od codziennych spraw i spędzić niezapomniany czas z przyjaciółmi, czy rodziną. W projektach kuchni Bulthaup stół kuchenny widziany jest nie tylko jako centrum konwersacji, ale także jako współczesne centrum kuchni. Ta myśl przyświeca przy każdej nowej linii produktów. Projektanci opracowując wzornictwo dosłownie siadają przy stole i zadają sobie pytanie o to, jak klienci postrzegają tą przestrzeń. Jak mogą zaprojektować przestrzeń wokół stołu.

 

Kolejnym źrółdem inspiracji Bulthaup jest koncepcja japońskiego aranżowania wnętrz.

Japońskie przestrzenie są projektowane z uwzględnieniem różnych wysokości siedzisk. Wszystko zależne jest od naszego zasięgu wzroku. W Japonii przestrzeń poziom widzenia determinuje całą organizację przestrzeni. Dobrym przykładem jest kuchnia Bulthaup B3 zaprezentowana w Milanie, zawiera ona serię paneli ściennych z różnych materiałów, każdy o innym profilu i funkcjach. Pozwala to klientom być „własnymi architektami” i tworzyć określoną atmosferę. Opcjonalne przesuwne drzwi pozwalają dodatkowo uzyskać pożądany nastrój o każdej porze dnia. Stół jest symbolem znikającego znaczenia ścian. Klasyczny pokój dzienny również należy do przeszłości. Ściany dzielące kuchnię, jadalnię, oraz pokój dzienny nie są już stosowane.

Zgodnie z odkrywaniem potrzeb posiadaczy kuchni na zamówienie, Bulthaup zainteresował się pewnymi ruchami społecznymi mającymi wpływ na decyzję klientów. Najpopularniejsza firma na świecie jaką jest Uber nie posiada własnych samochodów, a Amazon nie posiada fizycznych sklepów. W dzisiejszych czasach klient wybiera czego nie chce mieć, zamiast tego co chce. Wszystko to dlatego, że większość rzeczy dostępna jest w jeden dzień. Dlatego też firma nie oferuje wszystkich kolorów, ale tylko właściwe kolory. Zamiast wszystkich materiałów, dobierane są również te z najlepszą głębią. Udostępniana jest platforma, w której to klient może być własnym architektem, dobierając najbardziej potrzebne rozwiązania.

 

Kuchnia na otwartym planie widoczna jest we wzornictwie Bulthaup B+ Solitaires, gdzie głównym założeniem jest stworzenie systemu łączącego wyglądem wszystkie pomieszczenia współczesnego domu.

W skład tego zestawu wchodzi stół, modułu do krojenia, wyspy kuchennej, oraz szafek. Wszystko to może być łączone i konfigurowane na różne sposoby. Całość zaplanowana jest tak, by móc komfortowo upiększyć je o nasze osobiste rzeczy, co nada niepowtarzalnego charakteru.