Niemiecka marka Poggenpohl jest synonimem kuchni o najwyższej jakości, oraz wartości estetycznej.

Od 1982 roku gdy kuchnie Poggenpohl zostały założone, marka utrzymuje pozycje pośród znanych producentów ekskluzywnych kuchni na całym świecie.

poggenpohl-kuchnie-logo

Produkty dostępne są w siedemdziesięciu krajach na całym świecie. Marka Poggenpohl spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, czy to poprzez wysoką jakość produktów, czy ich ponadczasowe projekty oraz innowacyjność. Projektując kuchnie, Poggenpohl współpracuje ze światowej sławy projektantami, takimi jak architekt i projektant Hadi Teherani z Hamburga, hiszpański projektant Jorge Pensi czy grupa projektowa Porsche Design Group. Wysoka jakość marki Poggenpohl widoczna jest również z wielu nagród, które otrzymała, w tym prestiżowej Red Dot Design Award, otrzymaną w ostatnim czasie za kilka serii produktów.

Założona w 1892 roku w sercu Niemiec Poggenpohl jest najstarszą marką kuchni na świecie.

Przez 120 lat producent kuchni podążył śladami swego założyciela Friedemaira Poggenpohla, aby “polepszyć kuchnię”. Od założenia Poggenpohl, działał jako pionier w świecie kuchni, tworząc pierwszą jednostkę kuchenną, pierwsze białe lakierowe meble i pierwszą wyspową kuchnię. Wprowadzenia te przekształciły rolę kuchni w domu. Poggenpohl łączy tę filozofię z poprawą jakości życia kuchni przy użyciu najnowocześniejszych materiałów i wzornictwa, tworząc wyjątkowe kuchnie. Celem Poggenpohl jest perfekcja. Firma osiąga to poprzez bezkompromisową dbałość o szczegóły. Zarówno w jakości swoich produktów, jak i oferowanych przez Poggenpohl usługach. Jeśli zależy Ci na inwestycji w trwałość i funkcjonalność, kuchnia od Poggenpohl będzie dobrym wyborem.

 

Krótka historia kuchni Poggenpohl

Jest to jeden z najlepszych producentów kuchni na świecie, oraz najstarszy.  

W 1892 roku 33-letni producent mebli, Friedemir Poggenpohl, otworzył własny warsztat i sąsiedni sklep meblarski w Bielefeld w Niemczech, skupiając się na szafkach kuchennych. Wyjątkowo, produkował szafki kuchenne nie tylko w drewnie, ale w białym lakierowanym wykończeniu. Różne strony internetowe przywołują również, że Poggenpohl koncentrował się na ergonomii i wyprodukował “innowacje w zakresie przechowywania”, choć nikt nie wymienia konkretnych przykładów tego, czym one był.

 

Powstało kilka modeli takich jak Taylor, Beecher oraz Schütte-Lihotzky.

Wszystkie były świetne, jednak to nie one sprawiły, że marka rozpoznawalna jest do dziś. W 1923 roku Poggenpohl wyprodukował “The Ideal”, dużą wolnostojącą szafkę, podobno licencjonowaną przez Wasmuth-Endicott Indiana, obecnie nieistniejącą amerykańską firmę. Była to wielofunkcyjna wolnostojąca szafa kuchenna. Były w niej obecne przemyślane rozwiązania takie jak ukryte zawiasy, zaokrąglone narożniki oraz płaskie drzwi, co ułatwiało czyszczenie. Tym samym firma Poggenpohl zaczęła zdobywać amerykański rynek, na który miała ogromny wpływ.

 

Kuchnia „The Frakfurt”, znana też w Polsce jako Kuchnia Frankfurcka została w 1926 roku zaprojektowana przez pierwszą austryjacką kobietę architektkę Margarete Schütte-Lihotzky.

Przeprowadziła ona liczne badania dotyczące efektywności w kuchni, higieny, oraz przepływu pracy. Rozmawiała także z wieloma grupami kobiet używającymi kuchni. Kuchnia ta projektowana była z myślą o produkcji seryjnej, oraz o zapewnieniu stosunkowo małej, ale wielofunkcyjnej kuchni w licznie budowanych ówcześnie domach i mieszkaniach. Każda kuchnia wyposażona była w obrotowy stolik, kuchenkę gazową, wbudowaną przestrzeń magazynową, rozkładaną deskę do prasowania, regulowane światło sufitowe oraz wymienną szufladę na śmieci.

 

Etykietowane pojemniki z aluminium zapewniały proste przechowywanie cukru czy ryżu, oraz łatwe odsypywanie.

Starannie przemyślano również materiały do poszczególnych funkcji, takie jak dębowe pojemniki na mąkę, czy bukowe deski do cięcia odporne na odbarwienia i ślady po cięciu. W 1950 roku Poggenpohl prezentuje pierwszą kuchnię modułową na targach meblowych w Kolonii. Jej nazwa to Form 1000. Miała ona blaty pod 90-stopniowym kątem, idealnie dopasowane do ściany oraz zapewniające mnóstwo miejsca, a jednocześnie był tam też zintegrowany zlewozmywak.

 

Projekt był hitem, a Niemcy zaczęły eksportować kuchnie Poggenpohl do krajów których przedstawicieli poznali na targach.

Forma 1000 nie mogła pozostać niezauważona w Ameryce, gdzie również odniosła sukces. Poggenpohl wyraźnie wpłynął na historię projektowania kuchni. Jako dowód wystarczy zdjęcie kuchni Forma 1000, która tak naprawdę nie różni się wiele od współczesnych, choć ma przeszło sześćdziesiąt pięć lat.

 

Świetna estetyka

Plusem marki Poggenpohl jest najwyższa jakość i szeroki wybór wykończeń produktów w wysokiej klasy projektach kuchni. Wiele osób kojarzy nowoczesne wzronictwo od tej marki, ale obecny jest również tradycyjny styl projektowania widoczny w kolekcji + Edition. W klasycznych wnętrzach panuje typowa elegancja, w nowoczesnych ma ona minimalistyczną formę. Nowoczesny design jest ponadczasowy. Minimalizm jest wtedy, gdy mniej znaczy lepiej. Każdy klient chcący wysokiej jakości, funkcjonalnych rozwiązań projektowych i mniej zagraconego wyglądu w swoim domu, potraktuje to ciche wyrafinowanie jako bardzo dobry wybór.

 

Funkcjonalne rozwiązania kuchni Poggenpohl

Świetny wygląd to nie wszystko, ponieważ w jego wnętrzu znajdziemy prawdziwy sekret. Jest to funkcjonalne rozplanowanie wnętrza. Jest kilka uniwersalnych rozwiązań zwiększających dostępna przestrzeń, które polubi każdy. Napęd Motion automatycznie otwiera i zamyka szuflady bez użycia uchwytów. Każda szuflada ma szynę prowadnicy pod spodem nie z boku, aby zoptymalizować wnętrza. Podświetlane szuflady są genialne! Szczególnie w ciemnych pomieszczeniach kuchni. Projekt Poggenpohl + Modo ma wysuwane tacki, tak aby zaprezentować kolekcję chińskiej porcelany, a także po prostu traktować te tacki jako świetny element wzorniczy. Innym rozwiązaniem kreatywnego przechowywania jest umieszczenie szuflad w cokole.

 

Zbudowane by trwać

Poggenpohl to gwarancja jakości.

Czy to dlatego, że oczekujemy wysokiej jakości w niemieckiej inżynierii i projektowaniu wysokiej wydajności? Jakość tworzy wartość, sprawia też, że pieniądze są dobrze wydane, a w końcu czyni inwestycję bardziej przystępną. Jeśli coś jest wykonane z najwyższej jakości materiałów, oraz rzemiosła, ma długą trwałość. Długa wytrzymałość to niedrogie rozwiązania projektowe, oraz oszczędność na częstych zmianach, czy naprawach. Wiele osób posiada w swoich domach kuchnie Poggenpohl jeszcze z lat siedemdziesiątych, gdzie do dziś sprawują się świetnie, oraz nadal dobrze wyglądają.

 

Innowacyjne wzornictwo

Poggenpohl stale na rewolucjonizuje sposób postrzegania na kuchnie. W ostatnich latach zostało nawiązane partnerstwo z Porsche Design Studio, czego efektem są serie kuchni P 7340, oraz P 7350.

Zostało również nawiązane partnerstwo z Elextrolux Grand Cusine, co zaowocowało serią „Fourth Wall” w 2016 roku.

W przeszłości kuchnia służyła głównie do spożywania, oraz przygotowywania jedzenia.

W nowoczesnym wzornictwie funkcje te gubią się, oraz koncentrują bardziej na ich ukryciu, natomiast poszerzeniu o funkcje wzornicze i społeczne. Podstawą dla tego wzornictwa jest historyczna kuchnia, w której mieści się duża szafa raz stół do krojenia z miejscem na garnki na dole.

Ściana spiżarki

Jest to duża wolnostojąca szafa. Dzięki zastosowaniu szkła, widzimy co jest w środku. Świetnie, jeśli mamy możliwość zaprezentowania tu naszych ulubionych składników. Kuchnia nabierze wtedy bardzo osobistego charakteru. Z pewnością dobrze oświetlone wnętrze eksponujące każdy składnik, będzie inspirowało nas i innych. Co bardzo ciekawe, spiżarka ta kontroluje temperaturę i wilgotność w różnych sekcjach. Dodatkowo oszczędzasz czas na otwieranie i zamykanie słabo oświetlonych szafek. Tu widzisz wszystko od razu, nie musisz znać na pamięć rozmieszczenia składników. Szkło w spiżarni może być zarówno matowe, jak i przezroczyste.

 

Jednym z najnowszych modeli jest również +Stage.

Łączy on genialny wygląd z maksymalną swobodą pod względem kreatywności. Znajdziemy tutaj elementy z baru, biura, czy nawet szafy garderobianej, herbaciarni, czy oczywiście kuchni. Niemal nieskończona liczba pomysłów wypełnia wnętrze zgodnie indywidualnymi wymaganiami.

Kuchnia Poggenpohl +Artesiozostał zaprojektowany by być otwarty na resztę domu.

Łączy atrakcyjny wygląd kuchni z przestrzenią wokół niej. Jest nie tylko miejscem do przygotowywania posiłków. Natomiast możesz w niej również przyjąć gości, czy po prostu poczytać książkę. +Artesio zawiera nie tylko meble kuchenne, ale także ściany, podłogi, meble do jadalni i niezależny sufit wraz z wbudowaną wentylacją, oświetlenie i nagłośnienie. Jest idealny dla pomieszczeń o wysokim suficie, oraz przestronnych.

Zajrzyjmy do wnętrza P’7340, które jest efektem współpracy z Prosche Design.

Aluminiowe ramki tworzą modułowy wygląd całej kuchni.

Kiedy po raz pierwszy do prasy trafiła informacja, że Porsche Design współpracuje z Poggenpohlem aby zaprojektować kuchnie, w głowach większości osób przychodziła myśl o drogim drewnie, obfitości aluminium i klarownych liniach. Jednak widząc model P’7340 szybko można się przekonać, że takie myślenie byłoby bardzo powierzchownym i stereotypowym niedocenieniem.  Przestrzeń do gotowania w tym modelu zaprojektowana jest od podstaw, oraz koncentruje się zdecydowanie na mężczyznach.

 

Elegancka i funkcjonalna estetyka Porsche Design widoczna jest tutaj w całej krasie.

Nowoczesny wygląd bez niczego krzykliwego lub wyróżniającego się. Jest to „innowacja i ekskluzywność”, którą można polubić. Podstawowym materiałem jest drewno, gdzie szczególnie ładnie prezentuje się ciemny dąb. Jedną z cech, która nigdy nie przestaje się podobać, jest wygląd bez uchwytowy. Szafki dotykamy dociskając front lekkim ruchem ręki. Jeśli to nie wystarcza, istnieje możliwość zamontowania ekranu LCD z wszystkimi połączeniami.

 

Model P’7350 koncentruje się na harmonijnym połączeniu horyzontalnych, oraz wertykalnych linii.

Linie te są odpowiednio łączone tworząc strefy kuchni, co tworzy nie tylko głębie, ale też sprawia wrażenie kuchni otwartej. Bo właśnie z takim zamysłem model ten był projektowany. O ile poprzedni model był raczej przeniesieniem filozofii projektowania samochodów od Porsche do mebli kuchennych, tak ten model jest już typową pochwałą dla otwartej kuchni i technologii kuchennej. Warto wspomnieć, że model ten został bardzo pozytywnie odebrany, otrzymując również nagrody prasowe. Otrzymał między innymi nagrodę 2014 Plus X Award. Możliwości dostosowania tego modelu są niemal nieskończone. W przeciwieństwie do P’7340 jest jednak oferowana tylko w czterech kolorach, jednak mogą być one dowolnie łączone dla wrażenia wizualnego.

 

Kuchnia +Segmento

To innowacyjna interpretacja bez uchwytowej kuchni z cienkimi, klarownymi liniami i gładkimi powierzchniami.

Jest to koncepcja w której spotyka się klarowność i wyczucie. Sam wygląd kuchni przyniósł jej ogromną popularność pośród projektantów na całym świecie. Jest to wspaniałe połączenie perfekcyjnej techniki oraz wysokiej jakości. Pomimo minimalistycznego wzornictwa, projekt ten nadaje się do wszelkiego rodzaju pomieszczeń.

Drzwiczki oraz szuflady otwierają się na dotyk, co działa zaskakująco łatwo.

Niespodziewanie jest również dość pokaźna paleta barw, od subtelnej perły do genialnego wysokiego połysku. Estetyka stali nierdzewnej idealnie komponuje się z ciepłym wyglądem ciemnego drewna. Zdecydowanie kuchnia ta jest elementem nowoczesnej kultury, a przypadnie do gustu raczej osobom ceniącym jakość i szczegółową estetykę.

 

Poggenphol +Edition

Jest to kuchnia o bardzo społecznej koncepcji, w której wspólnie możemy cieszyć się kulinarnymi smakołykami oraz spędzać czas na kontaktach z innymi.

Przestrzeń do gotowania, jedzenia, oraz relaksu łączy się tutaj ze sobą w niezwykle płynny sposób. Podejście to zrewolucjonizowało całą branżę, również za sprawą niecodziennego i bardzo dystyngowanego wyglądu. Istnieje tu dość ciekawe połączone, gdyż meble tworzące wyspę nie mają uchwytów, natomiast te będące przy ścianie posiadają je.Świetnie sprawdza się również drewno tekowe, a całość wygląda nie tylko funkcjonalnie, ale wręcz artystycznie.

Wyspa kuchenna tak naprawdę tworzy cały efekt wyglądu.

Jest ona dwupoziomowa, a wyższy poziom w białym kolorze tworzy praktycznie niezauważalne przejście w różnicy wysokości. Nowoczesna technologia gwarantuje również, że posiadanie klasycznego okapu nie jest już potrzebne. Daje to dużą swobodę w projektowaniu.  Najpewniej kuchnia ta najbardziej przypadnie do gustu osobom dla których ważny jest wygląd, ale które też lubią gotować i spędzać czas w towarzystwie innych. Zdecydowanie jest to idealny model do cieszenia się czasem spędzanym w kuchni.

 

+Integration

Jest to zaawansowana technologiczne kuchnia, która łączy świetne wzornictwo z nowoczesną domową technologią. Obecna jest tu stylistyka bez kompromisów. Kuchnia o nowym obliczu, w której można doświadczać, bawić się i komunikować. Dzięki harmoniom i kontrastom możliwa jest wygodna praca.  Wszystkie funkcje multimedialne w kuchni +Integration obecne są w jednej przestrzeni.  
Nowoczesny wygląd cechują niecodzienne proporcje i wysokiej jakości materiały które na nowo definiują ekskluzywność. Jednolity stały kolor mebli, genialnie kontrastuje z wyrazistymi blatami. Jest to ostateczne połączenie na nowo definiujące spójność technologii i wyglądu w kuchni. Mamy tu dostęp do komunikacji telefonicznej, oraz internetu. Cała technologia obecna w kuchni może być też kontrolowana zdalnie. Jest to zdecydowanie kwintesencja inteligentnej kuchni. Działanie na panelu dotykowym jest bardzo proste, a dodatkowo możemy stosować tablet, czy piloty.

 

Więcej na stronie producenta www.poggenpohl.com