Wybierając meble kuchenne z wyspą istnieje szereg rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

 

Kuchnia z wyspą w stylu angielskim

Kuchnia z wyspą w stylu angielskim, wyspa w tym przypadku jest “naturalnym” rozszerzeniem mebli, które dodatkowo służy jako przestrzeń do zmywania, oraz przygotowywania potraw. Całość prezentuje bardzo elegancki i spójny efekt.

Przede wszystkim może ona zaoferować dodatkową przestrzeń roboczą. W najbardziej minimalistycznej formie, wyspa może być po prostu stołem. Na drugim końcu zakresu możliwości jest profesjonalna wyspa z powierzchnią do gotowania, spożywania posiłków, przechowywania rzeczy, chłodzenia win, trzymania książek, mycia naczyń i wszystkiego innego, nawet miejsca na zlewozmywak.
Dla wielu klientów wygląd kuchni nie jest kompletny bez wyspy kuchennej jako jej centrum. Sama wyspa stała się ikoną nowoczesnej kuchni, współczesnym odpowiednikiem staromodnego paleniska. Łatwo zrozumieć dlaczego.
Po pierwsze wyspa sprawdza się wyśmienicie w praktyce. Zapewnia dostęp z wszystkich stron wzorem starego stołu kuchennego, jest również idealna do różnych działań kuchennych. Po drugie elementy wolnostojące natychmiast stają się centralnym punktem kuchni ponieważ wyglądają jak integralna część kuchni, nie jak amatorskie laboratorium.

 

Często słyszymy, że wszystkie drogi prowadzą do kuchni. Spotkanie przy meblach kuchennych z wyspą jest prawdziwą okazją do integracji, a sam plan pomieszczenia znacznie temu sprzyja. Świetnie oddziela ona osoby gotujące od tych, które po prostu chcą spędzić w kuchni trochę czasu. Planując kuchnię z wyspą, powinieneś uwzględnić kilka szczegółów.

Po pierwsze funkcja wyspy

Wyspa sprawdzi się świetnie, jeśli będziesz posiadał wystarczająco miejsca by ją zagospodarować.  Są cztery główne rodzaje kuchni z wyspą pod względem funkcjonalności:

 • Czyszczenie i sprzątanie

  Powinniśmy tu znaleźć wystarczająco miejsca na zmywarkę, oraz uwzględnić możliwość jej pełnego otwierania. Dodatkowo wysuwany kosz na śmieci, zlewozmywak i łatwy dostęp do sztućców. Dodatkowo miejsce do przechowywania szmatek, płynów do naczyń. Dobrze sprawdzi się podwójna wysokość blatów by ukryć brudne naczynia.

 • Przygotowanie żywności

  Dobrze jeśli zawiera gniazdka do podłączania mniejszych urządzeń. Powinny być łatwy i bliski dostęp tak do lodówki jak i płyty grzewczej. Najlepiej jeśli jest zapewniony łatwy dostęp do pojemnika na odpadki. Najlepiej jeśli pod ręką mamy zlewozmywak i drewnianą deskę do krojenia.

 • Gotowanie posiłków

  Blat powinien być odporny na temperaturę (najlepiej kamień, płytki lub metal, choć nowe laminowane blaty z płyty meblowej mają odporność termiczną aż do 230°C). Co najmniej 45 centymetrów blatu roboczego z każdej strony wyspy, oraz dobry okap nad wyspą do odprowadzania powietrza. Może być również podwyższona przestrzeń służąca do jedzenia, odpowiednio wydzielona by podczas gotowania móc spokojnie jeść nie będąc ochlapanym.

 • Nieformalne jedzenie

  Wysokość blatu, oraz jego szerokość powinna zostać dostosowana do wysokości standardowych krzeseł lub hokerów barowych. Najbardziej komfortowe do oparcia jest również gładkie obłe krawędzie zamiast kątów prostych. Znacznie uprzyjemni to spożywanie posiłków przy meblach kuchennych z wyspą.

 

Zapotrzebowanie na miejsce

Meble kuchenne z wyspą

Meble kuchenne z wyspą dwupoziomową. Pierwszy poziom to przedłużenie przestrzeni roboczej, drugi pełni głównie funkcję wizualną. Warto zauważyć, że w tym przypadku to właśnie wyspa jest centralną częścią kuchni na której skupia się wzrok, a pozostałe meble tłem dla niej.

Możesz nie tylko uczynić Twoją kuchnię na wymiar z wyspą bardziej piękniejszą, ale przede wszystkim usprawnić jej funkcjonalność. Tak samo inna może być strona widoczna dla publiczności, a inna druga strona robocza służąca przygotowywaniu potraw i pracy w kuchni. Po stronie „publicznej” możesz zamontować płytsze szuflady na rzeczy służące podawaniu potraw, takie jak serwetki, sztućce, talerze, itd. Nie muszą znajdować się one w obszarze przygotowywania posiłków.

Po stronie roboczej upewnij się, że jest miejsce na przechowywanie rzeczy niezbędnych do codziennych czynności, które ułatwia kuchnia. To co jest największą zaletą wyspy, jest równocześnie jej wadą. Mowa tutaj o odizolowaniu od pozostałej części. Przestrzeń pod blatem roboczym na wyspie jest idealna do głębokich szuflad mieszczących garnki i patelnie.  Jeśli jest to wyspa służąca gotowaniu, wtedy garnki, patelnie i przyprawy możemy trzymać właśnie w części roboczej wyspy zamiast na jakimkolwiek stojaku, który najczęściej nie pomieści głębszych garnków oraz mocno zaburza wypracowywany obraz kuchni.
Jeśli wyspa służy przygotowywaniu posiłków, nie zapomnij wtedy o miejscu na noże i małe urządzenia typu miksery oraz tych przetwarzających żywność (można rozważyć wszelkie organizery takie jak kosze cargo wysuwane spod blatu z szafki). Zadbaj również o wygodny dostęp do koszów oraz pojemników na odpadki. Będziesz także potrzebował miejsca na ręczniki, detergenty i szczotki do naczyń.

Przestrzeń pod blatem jest ograniczona rozmiarami wyspy oraz tym, że często znajduje się tam zmywarka, kuchenka, czy zlewozmywak. Jeśli masz w wyspie któreś z tych rzeczy, pozostałą przestrzeń musisz uważnie zaplanować. Dobrze jest na końcach wyspy montować kosze obrotowe, prawie każda wyspa jest w stanie je pomieścić.
Oświetlenie i wentylacja mebli kuchennych z wyspą

Oświetlenie

Czy wyspa kuchenna zmieści się w Twojej kuchni? Zalecane odstępy w wyspie
Zawsze gdy rozmawiamy o pomysłach na meble kuchenne z wyspą, podstawą jest miejsce pomiędzy wyspą a meblami.  Podstawową rzeczą jaką powinieneś brać pod uwagę jest dostępna przestrzeń i odstępy od ścian, urządzeń kuchennych, oraz szafek. Idealna szerokość między wyspą kuchenną a meblami kuchennymi to 120cm. Jednak sprawdzi się również odległość 90-100cm, pod warunkiem że możemy bez problemu otworzyć drzwiczki szafek oraz urządzeń AGD. Warto brać pod uwagę, że przejścia między meblami a wyspą szersze niż 135cm wymagają zbyt wielu kroków, przez co używanie kuchni będzie bardziej męczące. Długość samej wyspy zależy od ilości urządzeń, które będą się na niej znajdować, oraz pozostałych rozwiązań jak choćby akcesoriów. Profesjonalna wyspa kuchenna z dużym zlewozmywakiem, zmywarką, pojemnikiem na odpady, potrzebuje przynajmniej  195cm długości. Jeśli wyspę wykorzystujemy wyłącznie do przyrządzania posiłków, optymalny rozmiar to 150cm.

 

Kuchnia z wyspą może być wspaniałym dodatkiem do kuchni, ważne jest jednak by przemyśleć jej wygląd i lokalizację.

Planowanie wyspy wymaga wielu decyzji, ale na wstępie należy rozpatrzyć trzy podstawowe kwestie dotyczące projektowania: niezbędne odstępy, blat (pojedynczy lub dwupoziomowy) oraz rozmiar i typ urządzeń, na które wyspa musi pomieścić.

Rozmowę z projektantem zaczynamy właśnie od ustalenia tych trzech decyzji, następnie zaczynamy pracę nad wyglądem wyspy. Kuchnię zaprojektować możesz na dwa sposoby. Wstępna rozmowa często zaczyna się od podjęcia decyzji, czy meble na wyspie powinny odpowiadać innym szafkom kuchennym.  Tak jakby była integralną częścią wszystkich pozostałych mebli kuchennych, ewentualnie zawierając dodatkowe dekory czy też zdobienia, ale generalnie pasując całości koncepcji.  Wyspa kuchenna, która odpowiada pozostałym meblom, tworzy  jednolity wygląd, dzięki czemu kuchnia na wymiar z wyspą wygląda jakby projektowana była dokładnie z tym zamiarem.

Kuchnie na wymiar z wyspą

Gustowna kuchnia na wymiar z wyspą, pełna zdobień. Oprócz ogromnej przestrzeni roboczej, widoczny jest tam również zlewozmywak. Mnóstwo dodatkowego miejsca, łatwiejszy komfort pracy i elegancki efekt wizualny to w tym przypadku zalety wyspy. Bardzo ciekawie wygląda kontrastujący blat z drewna, inny od kamiennych blatów po bokach. Jest to celowy zabieg mający nadać kuchni charakteru, oraz przyciągać wzrok i celowo odróżniać wyspę od pozostałych elementów. Podobnie jak wsporniki blatu w formie dekorów, oraz masywne nogi sprawiające wrażenie “zakotwiczenia” wyspy w tym miejscu.

Alternatywnie, wyspa wolna może być wolnostojącym elementem kontrastującym z pozostałymi elementami kuchni. Uczni to ją centralnym punktem kuchni. Obydwa podejścia sprawują się wyśmienicie, jednak dają inny efekt. Bardzo dobrym sposobem na wyróżnienie wyspy jest użycie zdobionych nóg kuchennych lub kolumn, czy nawet listw ozdobnych. Doda to cięższego wyglądu całej wyspie.

Kolejną rzeczą, którą możesz zastosować w kuchni jest użycie innego koloru blatów, który będzie kontrastował z wszystkimi pozostałymi powierzchniami. Często jest to stosowane we włoskich meblach kuchennych. Wtedy to właśnie blat kuchenny będzie głównym elementem oczarowującym gości. Beton, kamień, metal, drewno, czy też płyta meblowa może być użyta do nadania świetnego efektu kuchni na wymiar z wyspą. Dobrze jest przed decyzją o materiale wybrać jego próbki i sprawdzić jak ich trwałość będzie się sprawdzać przy rozlaniach i w reakcji na gorącą temperaturę.
Kolejnym ciekawym elementem do wprowadzenia nowym elementów wyglądu jest przód i boki wyspy. Popularnym wyborem są dekorowane panele lub płaskie elementy. W kuchni z wyspą możemy również umieścić półki na książki, organizery przestrzeni w postaci na przykład koszów cargo, czy też kosze na wino. Warto pamiętać że sama zmiana podstawy również może całkowicie odmienić wygląd wyspy. Choćby mniejsze lub większe nóżki nadadzą jej albo przestrzennego wyglądu albo bardziej zbliżonego do typowych mebli kuchennych, a listwa przypodłogowa dodatkowo pomoże nam zakotwiczyć wyspę w danej przestrzeni.

 
Urządzenia AGD i akcesoria stosowane w kuchni na wymiar z wyspą

Urządzenia w ogromnym stopniu zwiększają funkcjonalność  kuchni. Gdy mamy mało miejsca, ważne jest by dobrać właściwe urządzenia. Zawiasy w drzwiczkach również powinny być brane pod uwagę: Drzwi zmywarki mogą mieć od 52cm (standardowa wysokość) do 75cm (wysokość spotykana w niektórych typach urządzeń).

Gdy w wyspie przewidujemy płytę gazową lub indukcyjną, problemem staje się wentylacja. Musimy wtedy użyć specjalnego okapu sufitowego, który oprócz bycia zamontowanym na suficie a nie ścianie. Posiada on również wydajniejszą wentylacje i zasysa powietrze z każdej strony, oraz jest umieszczany wyżej od tradycyjnego naściennego okapu. Nie potrzebujemy już nawet 30 centymetrowych otworów wentylacyjnych, gdyż każdy okap działa aktualnie w oparciu o wymienialne filtry węglowe.

 

Jedno poziomowa lub dwupoziomowa?

Oba rodzaje takich mebli kuchennych z wyspą mają swoje wady i zalety. Dwupoziomowa wyspa posiada jeszcze jeden podwyższony poziom z reguły na wysokości  105 – 120cm.  Może to dodać trochę ekscytacji do ogólnego odbioru całości, oraz zasłonić przestrzeń roboczą przed widokiem z salonu. Dodatkowo dwupoziomowa wyspa może przełamać monotonną płaszczyznę blatu. Ścianka która powstaje przy łączeniu dwóch poziomów jest również logicznym miejscem na wszelkie gniazda i przełączniki. Dwupoziomowe wyspy ogólnie zabierają więcej miejsca,ponieważ drugi poziom potrzebuje co najmniej 45 centymetrów blatu by móc funkcjonalnie spożywać na nim posiłki.
Kuchnia z wyspą jednopoziomową zapewnia dodatkową przestrzeń na gotowanie, robienie pizzy, czy choćby rozłożenie gazety. Są one też z reguły mniej kosztowne, oraz prostsze do wykonania.

 

Zlewozmywak oraz płyta grzewcza

Wyspa kuchenna z reguły lokalizowana jest w samym centrum kuchni, zatem idealnie nadaje się do umieszczenia w niej zlewozmywaka lub płyty grzewczej, czyli dwóch z trzech głównych stref w kuchni. Stosuje się bardzo wiele kuchni na wymiar z wyspą zawierającą zlewozmywak lub płytę grzewczą, w dużo mniejszym stopniu zawierających te dwie rzeczy jednocześnie. Wynika to z lokalizacji kuchni na planie trójkąta roboczego i zalecanej odległości między trzema najważniejszymi strefami w kuchni (lodówka, zlewozmywak, płyta grzewcza), którą zazwyczaj ciężko jest dopasować do rozmiarów wyspy.
Miejsce do siedzenia przy wyspie kuchennej

Kuchnia z wyspą

Nowoczesna kuchnia z wyspą, przy której dodatkowo znajduje się miejsce na dwa siedziska. W czasie gdy jedni gotują, ktoś inny może po prostu przyglądać się temu po prostu miło spędzając w kuchni czas. Dodatkowo możemy przy wyspie zjeść szybki posiłek, czy wypić poranną kawę.

Popularnym pomysłem na użycie wyspy oprócz dodatkowego miejsca na przygotowywanie posiłków, jest miejsce do siedzenia i rozkoszowania się potrawami lub poranną kawą. Wyspa oferuje mnóstwo przestrzeni na szybkie śniadanie lub przekąskę oszczędzając czas i wysiłek włożony w przechodzenie do zwykłej strefy jadalnianej. Wyspę często widzimy w niemieckich meblach kuchennych. Często po prostu możemy zjeść coś na szybko siedząc przy wyspie. Miejsce do siedzenia może być na takiej samej wysokości jak pozostała część wyspy, lecz może być też podwyższone lub obniżone.
Oświetlenie

Gdy wykonujesz jakąś czynność, potrzebujesz światła. W przypadku wyspy oznacza to osobne, dedykowane oświetlenie. Nie możesz liczyć, że światło z otoczenia dobrze oświetli przestrzeń roboczą, nie możesz też liczyć że samo górne oświetlenie takie samo jak w każdej innej części kuchni będzie wystarczające.

Jak większość dedykowanych oświetleń, najlepiej sprawdzać się będzie te padające bezpośrednio na wyspę. Najczęstszym wyborem są  lampy wpuszczane w sufit, które są najlepszym rozwiązaniem jeśli wysokość sufitu jest odpowiednia. Jeśli dystans od podłogi do sufitu jest większy niż 182 centymetry, powinieneś użyć specjalnych żarówek zaprojektowanych nie do rozprowadzania światła po bokach a do koncentrowania go na oświetleniu dołu. Inną opcją są lampy wiszące, wieszane na suficie. Mimo to, bądź z nimi ostrożny. Łatwo jest dobrać do nich niewłaściwą wysokość, co może zasłaniać widok przy wyspie albo zwyczajnie razić w oczy. Niezależnie od wyboru oświetlenia jakie preferujesz, upewnij się, że można je przyciemnić, gdy nie potrzebujesz maksymalnego oświetlenia przy pracy.

 

Wentylacja kuchni na wymiar z wyspą

Codzienne czynności byłyby o wiele prostsze, gdybyś mógł pominąć kwestię wentylacji w wyspie kuchennej. Niestety nie możesz. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie okapu wysuwanego z blatu lub sufitowego. Często okap wysuwany z blatu zaburza widoczne linie kuchni, jednak może być wysuwany tylko na czas gotowania, a okap sufitowy jest pięknym dodatkiem i biżuterią dla kuchni. Możesz też skorzystać z okapu wbudowanego w sufit, jednak jest to zazwyczaj najdroższa z opcji wymagająca dodatkowej opcji przy przebudowie sufitu.

 

Dobór właściwej wysokości

Wyspy z podwójną wysokością mogą stwarzać nieformalną przestrzeń jadalnianą oraz chować brudne naczynia, oraz chronić przed zachlapaniami.
Wysokość części jadalnianej w wyspie dyktowana jest przez wysokość wybranych siedzisk, ze standardowymi krzesłami najlepiej sprawdzi się wysokość 70-90cm, w przypadku hokerów barowych będzie to wysokość około 105-135cm.

 

Co zyskujemy z dobrze zaprojektowaną kuchnią z wyspą?

 • Dodatkową przestrzeń.

  Szczególnie, jeśli nie masz jej wiele w bazowej kuchni. Jeśli marzysz o wyspie z miejscem do przechowywania, możesz zaprojektować ją z szafkami lub samymi półkami poniżej blatu. Ogromna ilość możliwości aranżacji kuchni pod względem pojemności od wbudowanych pojemników na wino, przez wieszaki na filiżanki do kawy, czy serwetki. Wyspa prezentuje się szczególnie dobrze w przypadku angielskich mebli kuchennych.

 • Miejsce do siedzenia.

  Dla tych, którzy są zirytowani z powodu braku siedzisk przy kuchni. Wyspa zapewni miejsce gdzie rodzina i przyjaciele mogą przysiąść podczas przygotowywania posiłków. Przy dużej wyspie może usiąść nawet sześć osób, ale mniejsze również dostarczają miejsca dla co najmniej dwóch osób.

 • Dodatkowe gniazdka oraz urządzenia.

  Jeśli kiedykolwiek chciałeś mieć więcej dodatkowe miejsce choćby na drugą płytę grzewczą lub ekspres d kawy, pamiętaj że do wyspy również możesz podłączyć elektryczność, gaz, oraz instalacje wodno kanalizacyjną. Dodatkowe gniazdka elektryczne również pozwolą Ci używać mniejszych urządzeń, a duże urządzenia takie jak zmywarka mogą być zainstalowane tuż pod blatem.

 • Centralny punkt.

  Wyspa w kuchni podkreśla nie tylko cały styl ale również daje spojrzeniom gości coś na wzór centralnego punktu, na którym mogą skupić wzrok. Wykorzystaj naturę wyspy, która sama w sobie przyciąga wzrok by podkreślić Twoją osobowość. Możesz na niej wystawić choćby Twoje ulubione książki kucharskie.

 
Estetyka wyspy kuchennej

Możesz sprawić by wyspa była niewidoczna dla wszystkich nie pracujących w kuchni przez rozszerzenie „publicznej” strony wyspy (tej, która nie jest skierowana w stronę mebli kuchennych) 10-15cm ponad blatem i pokrywając ją tym samym materiałem co reszta ścian w kuchni.

Meble kuchenne z wyspą

Angielskie meble kuchenne z wyspą, która pięknie dopełnia całość realizacji, choć nie wyróżnia się od pozostałych elementów.

Wyspy kuchenne naśladujące pozostałą część kuchni, zazwyczaj poprzez użycie szafek o tym samym wykończeniu od tego samego producenta, nie zwracają uwagi same na siebie. Jeśli stawiasz na kuchnie z drewna, możesz zastosować dokładnie ten sam materiał. Obecnie jest to bardzo modne rozwiązanie.

Dobrze dobrana wyspa kuchenna wpasowuje się w sposób, w jaki chcesz żyć. Może dodawać przestronności, jednocześnie zakrywając bałagan lub po prost oddzielać kuchnię od salonu, dodatkowo zapewniając ogromną ilość miejsca obok zlewozmywaka czy po prostu dodając przestrzeń roboczą. Wszystko to może być wykonane razem lub osobno.

Oglądając programy telewizyjne, strony internetowe czy czasopisma o projektowaniu wnętrz, istnieje duża szansa, że widziana tam kuchnia będzie mieć centralną wyspę. W teorii meble kuchenne z wyspą zapewniają dodatkową przestrzeń, oraz w kuchni zbudowanej na otwartej przestrzeni pomagają oddzielić ją od salonu. Szeroki zakres dostępnych możliwości aranżacji wyspy do własnych potrzeb w zasadzie wykreśla jakiekolwiek wady jakie mogłyby wiązać się z jej posiadaniem. Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy wystarczająco miejsca na jej umieszczenie.