Modne kuchnie

W tym artykule zaprezentujemy świat trendów w kuchni, a konkretnie pokażemy, czego można się spodziewać w sezonie 2017 – 2018. Zastanawiasz się, jakie wzornictwo oraz kolorystyka będą popularne? Lub chcesz poznać najbardziej aktualne materiały, rozwiązania dotyczące kształtu lub składu? Chcesz wiedzieć jaki będzie kierunek rozwoju i projektowania modnych kuchni według najlepszych projektantów i marek? Wszystkie odpowiedzi nadchodzą. No to ruszamy!

 

Jakie są najlepsze kolory modnych szafek kuchennych w tym sezonie?

Ci z Was, którzy lubią świeże kolory w ich otoczeniu, mogą łatwo wybrać jasny brąz, kolor żółty równikowy, czy hawajski niebieski, co polecamy połączyć z drugim monochromatycznym kolorem bardziej neutralnej palety od białej, przechodzącej przez szare odcienie  aż do ciemnego grafitu lub czarnego. W tym sezonie popularne będą jasne kolory kuchni, ale z bardziej łagodną krawędzią – jednak uważaj – nie do końca pastelowe.  Pomimo, że żywe schematy kolorów będą wystarczająco obecne w okresie 2017-2018, triumfować będzie jednak ciemny wystrój  pomieszczeń kuchennych, niewątpliwie ciemne kolory będą coraz częściej wybierane w przyszłości, a sami projektanci kuchni o wiele częściej będą po nie sięgać. Charakterystyczne dla nadchodzącego sezonu będzie wprowadzenie barwnych kombinacji jasnych i monochromatycznych tonów oraz odchodzenie od stosowania drewnianych dekorów i okładzin, które będą stosowane tylko w sposób nieostentacyjny. Drewniane dodatki nie będą stanowiły głównego charakteru kuchni.

 

Czarny to nowy biały.

Prawdziwe zaskoczenie! Ostatnim krzykiem mody stają się czarne szafki kuchenne, które mają w sobie nietradycyjną i niepowtarzalną wizję, która łatwo staje się fundamentem każdego projektu kuchni. W zasadzie nie do pomyślenia (do niedawna) pomysł oparcia kuchni na czarnym kolorze teraz staje się modną – oczywiście, typową dla współczesnej pomysłowości i stylu.

Niektóre marki  nie stosują kompletnej czerni i przebijają ją bielą W ten sposób wizja staje się bardziej dramatyczna z dynamicznym splotem jasnych i ciemnych plam. Mimo wszystko zestawienie tych kolorów w modnej kuchni powinno być chaotyczne, aby uniknąć skojarzenia z szachownicą.

 

Szara kuchnia – wyrafinowanie i elegancja.

Jeśli nie jesteś admiratorem ani ciemnych nastrojowych kolorów, ani innych z tej palety – kolorowej eksplozji, zawsze jest złoty środek – klasyczne, szare odcienie, na wzór niemieckich mebli kuchennych. Nigdy nie wyjdą z mody, a są one maksymalnie praktyczne – na szarym podwórku nawet najprostsza dekoracja wyróżnia się i wygląda jak “milion dolców”. Szara kuchnia jest zdecydowanie w nowoczesnej tendencji, która idealnie łączy się z drugim kolorem lub nawet jako pojedynczy wybór, zwłaszcza gdy tekstura materiału przypomina kamień lub beton.

Czy biała kuchnia nadal pozostaje modnym wzornictwem?

Tak, biały pozostanie na scenie mody, ale ze względu na wyczerpaną tematykę i bardzo dobrze znane zastosowania, nie utrzyma się jako jeden kolor i wymagać będzie dodatków. Bardzo popularny jest we włoskich meblach kuchennych. Aby zwiększyć atrakcyjny wygląd białej kuchni, można dodać jasne dodatkowe kolory lub geometryczne kształty i paski. Pamiętaj jednak – biel dąży do zasłużonej emerytury w zakresie mody. Choć potrafi być niezwykle praktyczny.

 

Nowoczesna kuchnia potrzebuje żywych roślin i świeżej zieleni

Nowoczesną kuchnię można ozdobić kolorową dekoracją podłogi lub niezwykłymi donicami dla świeżych roślin. Idealnie sprawdzi się nawet cała ściana pełna żywych roślin. Owalne kształty ponownie wracają do mody. Po dekadzie dominowania prostych, wyraźnych linii, w końcu miękkie kształty i zakrzywienia szykują wielki powrót do projektowania modnych kuchni nowoczesnych. Warto jednak zaznaczyć że nie będzie to powrót do antycznych krzywizn i abstrakcyjnych kształtów, tylko delikatne podłużne wykończenia. Mimo iż będzie wiele:

  • krzywizn
  • łuków

Co może sprawiać wnętrz hipnotyzujące wrażenie, wciąż dominować będą linie proste. To właśnie one definiować będą całą kompozycję.

 

Wyspa kuchenna jako punkt centralny najmodniejszych kuchni

We współczesnym projektowaniu wnętrz mieszkalnych kuchnie na otwartym planie są niemal normą, nawet wśród klasycznych kuchni w stylu angielskim. Ten sposób organizacji przestrzeni osiąga (między innymi inne zalety) odpowiednią interakcję społeczną, nawet podczas przygotowywania posiłków. Najczęstszą zaletą wyspy kuchennej jest  mobilność, możliwość interakcji z domownikami, oraz dostęp od wszystkich stron.  Wybór szafek kuchennych będzie składał się z długich ciągów przypominających szafę garderobianą, gdzie dodatkowo punktem centralnym będzie zabudowany piekarnik. Rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie tych sekcji szafek w specjalnej niszy kuchni, by wszystko było miłe dla oka i zadbane. Dodatki takiego układu pozwalają zaoszczędzić miejsce i usprawniać komunikację, estetyczny wygląd i funkcjonalność; Z drugiej strony taka nisza musi być zaprojektowana i zaplanowana na wczesnym etapie budowy domu lub renowacji. Wyspa kuchenna również widoczna jest od strony salonu, często dodatkowo kuchnia posiada otwarte półki i elementy dekoracyjne.  W ten sposób może wystąpić naturalny związek między wyposażeniem kuchni a resztą rozwiązań projektowych.

Coraz częściej widzimy najmodniejsze kuchnie, w których łączy się stół jadalniany z całością projektu kuchni. Jeśli musimy być szczerzy, dwie strefy – przygotowanie i konsumpcja żywności – są nierozdzielnie połączone, więc to nowoczesne podejście jest nie tylko dziedziną modnego projektowania i eksperymentowania trendów, ale także bardzo praktycznym i rozsądnym wyborem jeśli chodzi o jego funkcje. Konstrukcje wspornikowe w szafkach kuchennych to trend mody sięgający lat 80tych, ale nie został zbadany ani tak naprawdę nigdy ujarzmiony. Problem polega na tym, że konstrukcja architektoniczna musi być wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać nacisk na zawartość szafki i dodatkowy ciężar armatury i czynności. Z drugiej strony układ ten oferuje elegancki wygląd, łatwą konserwację pod obudową i unikalne konfiguracje kuchni. W związku z tym niektórzy projektanci odkrywają to podejście z nową inspiracją, tym razem mniejszą i płytszą objętością oraz dynamicznymi rozwiązaniami projektowymi w celu optymalizacji rozkładu ciężaru.

Materiały do modnej kuchni na najbliższy sezon, urządzenia, armatura i innowacje

Szafki kuchenne zdecydowanie w ceramice i betonie Beton i ceramika mają wiele zalet. Począwszy od odporności na ciepło i zarysowania, naturalny materiał wykonany z cząstek tlenków i krzemionki, tworzy delikatną i gładką powierzchnię. Materiałem charakterystycznym dla sezonu będzie beton. Delikatne szare powierzchnie dobrze pasują do połączenia z drewnem karmelowym, które posiada bardzo cenne naturalne ozdoby. To połączenie jest bardzo dobrym argumentem przeciwko tezie, że beton ma być rzędowy i przemysłowy. Zamiast tego połączenie tworzy wrażenie luksusu, ciepła i stylu w kuchni.

Płytki dekoracyjne w projektowaniu najmodniejszej kuchni

Możesz używać płytek w wielu dynamicznych konfiguracjach; Na podłodze, jako część szafy lub wzoru ściany, ale tylko wtedy, gdy schemat kolorów i układ kompozycji wymagają odrobiny orzeźwiania i żywotności. Nie zalecamy stosowania ich w połączeniu z dekoracją drewnianą.

 

Urządzenia

Czarna armatura będzie bardzo ceniona w tym sezonie – wraz z powszechnie używanymi piecami, palnikami i aspiratorami teraz nowy trend przynosi wiele różnych czarnych lodówek, zlewozmywaków, kranów i innych urządzeń kuchennych. Oczywiście nie powinniśmy lekceważyć klasycznego charakteru urządzeń inox, jeśli go użyjemy, ponadczasowy efekt jest gwarantowany.

W przypadku wysp kuchennych możemy zastosować okap sufitowy,  tak aby jego kształt był tak atrakcyjny, nietypowy i artystyczny, jak to tylko możliwe Tendencje do umieszczania okapu w suficie zbliżają go bardziej do funkcji lamp, co kłóci się z jego pierwotnymi założeniami, jednak wciąż to styl jest najważniejszy a dobrze dobrany okap nadaje go całemu pomieszczeniu.

 

Zalecane blaty kuchenne na rok 2017

W przypadku zlewozmywaków, oraz blatów, najgorętszymi pod względem mody materiałami zdecydowanie będą pojedyncze materiały takie jak Corian, czy Hi-Macs. Materiały te tworzą płynny obraz o jednej objętości – pozwalają gładko połączyć zlewozmywak z blatem, bez widocznych połączeń. Szeroka gama rozwiązań dekoracyjnych dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych oraz w zakresie zastosowanego kamienia. Kompozyty te świetnie współgrają z modnym betonem czy ceramicznym wykończeniem frontów, tak modnym w tym sezonie.

Blaty te są wręcz uwielbiane przez projektantów i podbijają rynek. Ze względu na ogromną kolorystykę, łatwość w utrzymaniu czystości oraz trwałość przy przygotowywaniu posiłków. Są odporne na ciepło, odplamienia i zadrapania. Do tego posiadają estetyczny i płynny wygląd, często niedoceniany, jednak możliwość płynnego wkomponowania zlewozmywaka to bardzo atrakcyjna i praktyczna możliwość.

Innym “gorącym” materiałem do realizacji blatu, w tym sezonie, będzie wybór ze stali nierdzewnej. Uznawana od dziesięcioleci jako klasyczny materiał, w przemysłowej kuchni, teraz z powodzeniem wchodzi do wnętrza kuchni naszych domów i mieszkań. Jest to materiał znany ze swojej wytrzymałości, łatwej konserwacji, wysokiej higieny i elegancji.

W przypadku szuflad i wysuwanych rozwiązań wybór projektanta jest ukierunkowany na dyskretne konfiguracje, łatwą dostępność, nawet w najtrudniejszych zakątkach jednostek i, oczywiście, praktyczność. Zapewniają one praktyczne wykorzystanie przestrzeni, nic nie będzie się plątało pod nogami lub czyhało bo uderzyć nas w głowę, aktualnie podnoszenie i zamykanie szafek oraz szuflad projektowane jest tak, by było maksymalnie komfortowe.

 

Co z uchwytami?

Bardzo popularne są materiały do niedawna używane przy tworzeniu oświetlenia. Mowa tutaj o mosiądzu i miedzi, który często obecnie spotkać możemy w modnej kuchni. Dobrze dobrany uchwyt kuchenny z tych materiałów posiada w sobie bajkowy klimat oraz elegancję. Uchwyty te podkreślają kombinację materiałów i równoważą całe zestawienie.

 

Mimo wszystko najnowsze trendy zmniejszają wykorzystywanie uchwytów. Wszelkie systemy “dotknij, aby otworzyć” i inne rozwiązania bez użycia rygli stały się popularną praktyką którą widzimy obserwując modne kuchnie i projekty. Takie rozwiązania mają wiele zalet – oszczędność miejsca na powierzchni, wygodne użytkowanie, możliwość nietradycyjnej segregacji szafek, bardziej swobodne kombinacje różnych materiałów itd. Pamiętaj o tym na najbliższych latach.