Niemieckie meble kuchenne od dziesiątek lat cieszą się ogromną popularnością i znane są z wysokiej jakości.
Podczas niedoboru mieszkań w latach dwudziestych XX wieku niemieccy projektanci i architekci zostali poproszeni o sprytne rozwiązania problemów mieszkaniowych. Z ograniczonym budżetem i ograniczoną przestrzenią wybrali domy modułowe, każdy dom miał taki sam rozmiar i układ jak następny. Niemieckie rodziny spędzały większość czasu w kuchni, jednak był jeszcze osobny pokój wykorzystywany do na specjalne okazje, do spożywania tam bardziej uroczystych posiłków. Doprowadziło to do opracowania zabudowy kuchennej wykorzystującej maksymalnie możliwości pomieszczenia i pozostawiającej jedynie miejsce na poruszanie się. Pomysł zabudowy kuchennej początkowo wymuszany przez okoliczności domów modułowych, szybko stał się niezwykle popularny dosłownie wszędzie. Dziś projektanci nadal korzystają z wytycznych ustalonych na samym początku. Styl niemieckich kuchni określany jest przez liniowe, minimalistyczne kształty.
Co wyróżnia niemieckie kuchnie?
Przede wszystkim niemieckie meble kuchenne cechują się pozbawionymi dodatków liniami i gładkim wykończeniem powierzchni. Wygląd łączy w sobie nowoczesny i minimalistyczny styl z ponadczasowym wyglądem. Unikaj wszelkich krągłych zakończeń, oraz najlepiej postaw na system bez uchwytowy. Kuchnie te zazwyczaj są monochromatyczne, w delikatnych pastelowych odcieniach, kolorach neutralnych lub naturalnych kolorach drewna. Urządzenia agd najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, inaczej znanej jako inox.
Wisienka na torcie
Jeśli już osiągniesz styl niemieckich kuchni na wymiar, warto dodać coś od siebie i nadać pomiesczeniu unikalnego charakteru od Ciebie. Spróbuj grać z mieszaniną materiałów. Błyszczące, matowe, drewniane i teksturowane fronty mogą być użyte razem, aby przykuwający uwagę. Do tego możemy dołożyć serię kolorowych urządzeń. Lub jeśli chcesz trzymaj się stali nierdzewnej, tak przy urządzeniach, jak i uchwytach. Wspomnieliśmy o tradycyjnym użyciu monochromatycznego tonu neutralnego i pastelowego, ale wielu projektantów dodaje też kontrasty z ciemnymi kolorami. Spróbuj tego i zmieszaj kolory. Choćby pastelowa ściana przy monochromatycznych szarych białych meblach.
Niemieckie fabryki zawsze były znane ze swojej wysokiej jakości i funkcjonalności. Styl kuchni niemieckiej w przeciwieństwie do włoskich mebli kuchennych jest bardziej:
- rygorystyczny
- biznesowy
Nie podobało się to włoskiemu “ekspresjonizmowi”, który w projektowaniu kuchni wzbudza emocje i uczucia. Wszystkie akcesoria niemieckie są wyraźnie ustalone, trwałe i niezawodne. „Ciężar” wizualny kuchni jest znacznie większy, a schemat kolorów jest węższy. Niemcy w przeciwieństwie do Włoch nie lubią niepotrzebnych ozdób, wzorów i rysunków, ponieważ każda część mebli kuchennych jest już rodzajem dekoracji ze względu na swoje funkcje.
Niemieckie wnętrza kuchni są bardzo różne od takich pretensjonalnych i podziwianych kierunków, jak choćby kuchnie w stylu angielskim. Dla Niemców ważna jest nie opinia innych o ich domu, ale zgodność z własnymi pomysłami na temat wygody, racjonalności i praktyczności. Dlatego kuchnia, która jest wykonywana w tym stylu, jest urządzona i urządzona w sposób powściągliwy, pozornie bez wyrazu i jednocześnie świeży, o bardzo wygodnym i nieskomplikowanym układzie. Spotkasz w nim gładkie, błyszczące powierzchnie o regularnym kształcie. Wszystko musi być na swoim miejscu. Większość rzeczy powinna być pod ręką i łatwo dostępna.
Nie ma tu miejsca na luksus, są natomiast wymagane inne cechy. Dbałość o szczegóły, wysokiej jakości materiały, idealny porządek, oraz nowoczesny sprzęt AGD oraz akcesoria. Praktyczna i bardzo prosta dekoracja jest wyraźną cechą wszystkich kuchni niemieckich. W ten sposób do wykańczania podłogi stosuje się ciemne drewno, laminat lub połysk płytki ceramicznej. Możemy też wykorzystać duże, szerokie okna z drewnianymi lub plastikowymi ramkami. ściany powinny być pokryte kolorową tapetą lub malowane farbą, w obu przypadkach w jasnej kolorystyce. Sufit najczęściej jest biały, czasem zawiera dodatki takie jak czarne belki.
Znak rozpoznawczy kuchni niemieckich to przede wszystkim silnie zakreślone proste linie i nieprzerwane wzornictwo
Sprawia to iluzję większej przestrzeni. Tak zwana nowoczesna klasyka, bardzo minimalistyczne i klarowne podejście pozbawione zbędnych zakłóceń. Nowoczesna otwarta kuchnia, atrakcyjna i wręcz zapraszająca do przebywania w niej, łączy w sobie najlepsze, współczesne wzornictwo, tworząc praktyczną przestrzeń życiową i towarzyską. Wybór kuchni z Niemiec ma wyraźny charakter architektoniczny. Całość jest klarowna, gładka i oparta na prostych liniach. Jest to charakter jednocześnie zarówno nowatorski, jak i nieformalny. Niezależnie czy z przyjaciółmi, czy z rodziną, czas spędzony w dobrze zaplanowanej przestrzeni zawsze jest przyjemnością. Dobrze zaprojektowane niemieckie meble kuchenne równoważą minimalistyczne pomysły z wielofunkcyjną przestrzenią. Przechowywane rzeczy ukryte są w głębokich szufladach, czy za gładkimi frontami. Nie zakłóca to efektu minimalizmu, co dodatkowo połączone z mądrze dobranymi materiałami, od ponadczasowego kamienia i drewna, przez stal nierdzewną, aż po Corian, wszystko będzie sprawiać wrażenie bardziej efektu z pazurem, aniżeli surowego.
Co we wnętrzu niemieckich kuchni?
Większość uwagi poświęcamy na wizualne wykończenie kuchni. Łatwo przez to możemy zatracić cel funkcjonalny, który w przypadku modnych kuchni nigdy nie jest pomijany. W obecnych czasach jednak materiały, oraz rozwiązania wizualne, idą w parze z funkcjonalnością. Zarówno dobierane materiały, jak i sprzęt AGD, są przede wszystkim praktyczne i ich użyteczność również brana jest pod uwagę. Gdy dobierzemy już poszczególne elementy realizacji, a następnie zainstalujemy je, zauważymy jak dużej osobowości nabrało nasze pomieszczenie kuchenne. Całość już przy pierwszym odczuciu będzie robić wrażenie wspaniałej, inteligentnie zaprojektowanej przestrzeni, jednocześnie zachowując ciepłą i przyjazną atmosferę.
Same niemieckie marki mają w branży prestiżowe pozycje, wypracowane poprzez wytwarzanie i projektowanie realizacji o najwyższych standardach. Najbardziej znane marki będące synonimami wysokiej jakości to Alno, Siematic, Poggenpohl, Hacker, oraz Bulthaup. Zdominowały one rynek kuchni luksusowych.
Nic dziwnego, że niemiecka inżynieria pomaga tworzyć wyjątkowe kuchnie. Metody konstrukcyjne i specyfikacja materiałów łączą się w celu uzyskania wyjątkowego produktu. Rezultatem jest kuchnia, która wygląda fantastycznie, działa pięknie i tworzy przestrzeń życiową, która jest radością.
Historia niemieckich mebli kuchennych, oraz wzornictwa
Przez cały XX wiek Niemcy kształtowały trendy w stylistyce. Oczywiście, uczelnia artystyczno-rzemieślnicza Bahaus z początku XX wieku miała ogromny wpływ na cały sztuki projektowania w tym kierunku, łącząc sztukę i konstrukcję. Jednak wielki skok w funkcjonalnym wzornictwie kuchni przypisuje Margarete Schütte-Lihotzky i jej kuchni we Frankfurcie. Zwanej tak, ponieważ projekty były po raz pierwszy wykorzystywane w dużym projekcie mieszkaniowym we Frankfurcie. Projekt Frankfurckiej Kuchni uwzględnił wyniki badań nad przepływem pracy w kuchni. Podczas gdy Bauhaus lubował się sztuce i projekt; Kuchnia we Frankfurcie stawiała na naukwe podejście do projektowania kuchni. Kuchnia stała się oddzielnym pokojem, stworzonym specjalnie jako miejsce na przygotowanie i gotowanie żywności – tak wydajnie jak to możliwe.
Innym wielkim innowatorem i twórcą trendów w projektowaniu kuchni był niemiecki stolarz Friedemir Poggenpohl. Jego firma, Poggenpohl, zaczęła robić szafki kuchenne pod koniec lat 1890. Poggenpohl stał się prawdziwym innowatorem w projektowaniu szafek, a w 1950 roku opracował modułowe jednostki kuchni; Co dzisiaj znamy jako “kuchnia na wymiar”.
W XXI wieku to niemieckie wzornictwo po raz pierwszy zastosowało kuchnię bez uchwytową, które to rozwiązanie zadziwiło cały świat. Rozwiązania bez uchwytowe uosabiają bardzo elegancki i nieprzesycony wygląd; Idealny do nowoczesnej kuchni. Bezbłędna konstrukcja kuchni stała się niezwykle popularna, ponieważ piękny wygląd łączy się z prawdziwymi praktycznymi zaletami, takimi jak łatwość czyszczenia i mniejsza liczba wypukłości na niskim poziomie; zatem trudniej jest się o nie uderzyć.