Kuchnie rustykalne, styl rustykalny, meble rustykalne. Styl country, czyli jak łączyć przeszłość z teraźniejszością.

Jeśli Twoja obecna kuchnia nie ma w sobie prawdziwej osobowości, być może czas na poważne zmiany. Jeśli chcesz by była ciepła, przyjemna, przyjazna i gościnna, styl country (znany też inaczej jako wiejski) może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Łączy on przeszłość z teraźniejszością, nowoczesne rozwiązania z tradycyjnymi wartościami kuchni. Dzięki rustykalnym cechom architektonicznym, często styl country wywołuje poczucie nostalgii. Na myśl przychodzą rodzinne więzi, spokój i nieskomplikowane życie. Jednak to, że pragniesz prawdziwego poczucia przeszłości, wcale nie oznacza, że nie możesz skusić się na współczesne wygody.

Wszystkie kuchnie w stylu country (wiejskim) bazują na tym samym koncepcie – łączeniu starego z nowym. Stąd, wszystkie mają podobną filozofię, wygląd, reguły. Jest jednak kilka delikatnie różnych interpretacji tego stylu. Upewnij się, ten który został wybrany, najbardziej Ci odpowiada.

Kuchnie na wymiar w stylu angielskim, kuchnie klasyczne, w stylu francuskim, amerykańskim. Jak wybrać z wykorzystaniem stylu country.

– Angielski: styl angielski odwzorowuje typowy Europejski styl wiejski. Jest jednak bardziej formalny, oznacza to używanie naturalnych cieni i bardziej nowoczesnych ozdób.
– Francuski: uroczy i klasyczny, jednak cechuje się dużą ilością wolnej przestrzeni nadającej mu wrażenie bycia większym niż w rzeczywistości
– Amerykański: podobny do dwóch wcześniej wymienionych, jednak odróżnia się większą ilością kolorów i wzorów, co nadaje mu framerski nastrój.

Jeśli planujesz mieć już kuchnie w stylu country, jest kilka rzeczy które najpewniej zastosujesz. Sam okres historyczny nie jest tak ważny, jak miejsce z którego pochodzi kuchnia – czy jest to typowa wiejska okolica, czy też farma. Przedstawiamy najpopularniejsze cechy wyglądu country:
Odnośnie materiałów, w kuchni będzie najwięcej solidnego drewna, na podłodze szerokie deski. Często używane jest twarde drewno takie jak cedr lub dąb, z niego to wykonuje się fronty kuchenne. Zamiast ciemnych, najczęściej wybierzesz jasne kolory. Do tego urocze dodatki z minionej epoki. Miej pewność, że antyczne dodatki będą zarazem praktyczne (na przykład lampa w stylu retro, jednak z wszystkimi właściwościami solidnej lampy).

Charakterystyczne jest również mieszanie kolorów. Jasną podłogę i ściany,  możesz zestawić z ciemnymi zasłonami lub meblami. Charakterystyczne jest również łączenie wzorów, jak obrus w tartan i wyróżniające się ramki na stare zdjęcia. W stylu country najlepszy efekt daje użycie naturalnego oświetlenia.

Mimo tych wszystkich cech przeszłości, pamiętaj, że żyjemy dniem dzisiejszym. Nie zapomnij, by w kuchni znalazły się wszystkie udogodnienia dzisiejszych czasów, takie jak funkcjonalny sprzęt AGD, często stylizowany na retro.