Gdzie wszystko rozmieścić

Jeśli zaczynasz projektowanie swojej kuchni, pamiętaj by zacząć od dołu do góry. Sprzęt AGD, akcesoria i dolne szafki zaplanuj jako pierwsze, następnie górne szafki. Poniżej podajemy dziewięć porad na świetny wygląd kuchni:

Kuchnie_Uklady_Kuchnia_Z_Wyspa_Kuchnia_Jednorzedowa_Kuchnia_Narozna

1. Wysokie szafki i urządzenia takie jak lodówka, czy piekarnik w wysokiej zabudowie, dawaj na końcu układu mebli.

2. Upewnij się, że posiadasz prawidłowy trójkąt roboczy. Trójkąt roboczy w kuchni to trzy główne elementy kuchni: lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna / piekarnik. Komunikacja w tych punktach powinna przebiegać na planie trójkąta, tak by nie blokować pracy w kuchni. Dzięki temu będziesz mógł oszczędzić czas, pracować wygodniej i sprawniej. Między kuchenką a zlewozmywakiem optymalna odległość to 120-210cm. Między zlewozmywakiem a lodówką również 120-210cm. Między lodówką a kuchenką 120-270cm.

3. Sprawdź otwieranie drzwiczek. Upewnij się, że otwarcie jednej szafki nie blokuje otwarcia drugiej, oraz że nie uszkadza sprzętu AGD.

4. Optymalna ilość miejsca między wyspą a szafkami to 1m lub więcej

5. Szafki nie dostawiaj do końca ściany, zostaw 1 lub 2cm luźniej przestrzeni na wypadek krzywizny ścian.

6. Zostaw przynajmniej 30cm powierzchni blatu między kuchenką, a lodówką, by mieć miejsce na odkładanie potraw.

7. Unikaj umieszczania sprzętów AGD obok siebie. Jeśli już musisz umieścić zmywarkę obok któregoś sprzętu, najlepiej byłoby gdyby miała zakryty front.

8. Górne szafki umieść blisko zmywarki, by wygodnie było przenosić tam umyte naczynia.

9. Jeśli możesz i pozwala Ci na to budżet, tam gdzie jest to możliwe stosuj szuflady, kosze cargo, akcesoria do organizacji wnętrz szafek. Pozwoli Ci to zyskać ogromną ilość miejsca do przechowywania kosztem bardzo niewielkiej przestrzeni.

Preferowany układ kuchni?

Jeśli dobrze wybierzesz układ kuchni, wykorzystasz w pełni pomieszczenie. Będzie się w niej pracowało szybciej, sprawniej i przyjemniej. W kuchni jednorzędowej trójkąt roboczy zmienia się w linie (zalecane odległości między sprzętami pozostają takie same). Jeśli dobrze zaplanujesz kuchnię, unikniesz zbędnego wysiłku fizycznego przez lata korzystania z kuchni.

*Układ jednorzędowy: prosty, jednak mało ergonomiczny. Pracując przy nim, trzeba pokonywać długie odległości wzdłuż blatu. Preferowana długość wynosi do 3.6metra, jeśli ściana jest dłuższa, po bokach postaw szafki wysokie do przechowywania np. garnków. Sprawdza się w wąskiej kuchni, jednak generalnie jest to mało funkcjonalny wybór.

*Układ dwurzędowy: dwa rzędy szafek ustawione naprzeciw siebie. Pozostaw między nimi dla wygody przynajmniej 120cm, by dwie dorosłe osoby mogły spokojnie się mijać. Często stosowany układ, gdy drzwi i okna umiejscowione sa po przeciwnych stronach. Jednak sprawia wrażenie braku przestrzeni i nie sprzyja komfortowej pracy więcej niż jednej osoby.

*Układ w kształcie litery L: bardzo popularny układ. Często wykorzystujemy go, gdy nie mieszczą się dwa równoległe rzędy szafek. Składa się z głównego ciągu i pomocniczego, krótszego po boku (gdzie czesto ustawiamy piekarnik lub lodówkę, wg. zasady trójkąta). Jeśli jest to kuchnia otwarta, sprawdza się układ L + barek z hokerami.

*Układ w kształcie litery U: Trzy rzędy szafek, dwa położone prostopadle do siebie i jeden równolegle (najczęsciej pod oknem, na tym odcinku również bardzo często umiejscowiony jest zlewozmywak). Zabudowa tego typu wizualnie zmniejsza kuchnię, jednak jest niezwykle funkcjonalna. By uniknąć wizualnego zmniejszenia skorzystaj z jasnych lub lakierowanych frontów, oraz zamień górne szafki na półki. Kuchnię w kształcie litery U zaleca się stosować w pomieszceniach minimum 240x240cm.

*Układ w kształcie litery G: Wymaga dużej przestrzeni, jednak pozwala na uzyskanie barzdo funkcjonalnej kuchni. Bardzo często układ G stosowany jest w kuchniach otwartych, gdzie jedna z jego części oddziela aneks od pokoju dziennego. Zaleca się, by układ G stosowany był w pomieszczeniu głębokim na minimum 240cm. Jeśli tyle nie masz, możesz zamienić część oddzielającą pokój z szerokiej na np. wąski barek.

*Kuchnia z wyspą: Można wykorzystać ją w kuchni otwartej i zamkniętej. Pozwala na wspólne przygotowywanie posiłków, skraca drogę między sprzętami, pozwala przechowywać o wiele więcej rzeczy. W pomieszczeniu otwartym może również oddzielać aneks kuchenny od pokoju dziennego. Zaleca się, by wyspę montować w kuchniach nie mniejszych niż 18m2. Na wyspie możemy ulokować strefę gotowania, pieczenia, przygotowywania lub strefę zmywania.

Jeśli tylko masz miejsce, wyspę możesz dodać do każdego z powyższych układów.

5 stref w kuchni?

Pamiętaj o 5 strefach, które spotykamy w każdej kuchni. Rozmieść je w następującej kolejności zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

1.strefa zapasów (lodówka, produkty)

2. strefa przechowywania (sztućce, naczynia, szklanki)

3. strefa zmywania (zlewozmywak, zmywarka, kosz na odpadki)

4. strefa przygotowywania (blat roboczy, przyprawy, deski, mikser, miski)

5. strefa gotowania (kuchenka, piekarnik, mikrofala, garnki)

 

Jeśli interesuje Cię jak zrobić kuchnie art deco, możesz kliknąć w poniższy link.

 


Tagi:
Jak zaprojektować kuchnie, układy w kuchni, Studio-Kuchni.eu opinie, Atlas Kuchni, kuchnie na zamówienie, kuchnie na wymiar, meble do kuchni, sklep z kuchniami, sklep z meblami kuchennymi, Kłodzko, Nysa, Opole, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów, projekty kuchni, ergonomia kuchni, projekt kuchni, układ kuchni w restauracji, układ funkcjonalny kuchni, kuchnie układ, układy kuchni, ergonomiczny układ kuchni, ile kosztuje kuchnia na wymiar, kuchnie na wymiar ceny, cennik, kuchnia narożna projekty, kuchnia z wyspą, kuchnia U, L, układ dwurzędowy, układy w kuchni