Włoskie meble kuchenne

Trudno wyobrazić sobie coś bardziej przytulnego, niż włoski styl kuchni. Kształty kuchni zwykle połączone są z domową atmosferą, która pojawia się podczas domowych obiadów rodzinnych lub rozmowy z bliskimi przyjaciółmi. W wiejskich rezydencjach nadal stosuje się meble drewniane, jednak coraz częściej widać tendencje do nowoczesnych kształtów liniowych mieszanych ze stalą nierdzewną. Meble kuchenne włoskie umiejętnie łączą szeroki materiałów z jasnymi i ciepłymi kolorami, typowymi dla słonecznych Włoch. Można tu dostrzec naturalne odcienie czerwieni, żółtego, pomarańczowego, zielonego, czy wszystkie gamy złoto brązowych kolorów Toskanii. Tradycyjne włoskie meble kuchenne wykonywane są z naturalnych materiałów w postaci drewna, oraz kamiennych blatów.  

 

 

Najmodniejsze kuchnie włoskie są bardzo wygodne, piękne i przytulne.

Przypominają one atmosferę zachwycających starych Włoch, pełnych gościnności i zapachu potraw. Wszystkie cechy charakterystyczne dla tych kuchni nadają im niepowtarzalnego stylu. Włoski sposób dekoracji demonstruje piękno lokalnej kultury. Chwali miejscową kuchnię, sztukę, muzykę i osobliwości kraju. Włosi tradycyjnie trzymają wszystkie przybory kuchenne w sposób umożliwiający łatwe sięgnięcie po nie, co dodatkowo nadaje charakterystycznego wyglądu. W ten sposób można trzymać potrawy i produkty na otwartym planie. Jednak w nowoczesnym wzornictwie odchodzi się od tego na rzecz rozwiązań angażujących miejsce wewnątrz szafek. Wszystko to w fascynujący sposób łączy elegancję z wzornictwem, rzucając światło na radość z przebywania wewnątrz kuchni. Nie ograniczaj swojej wyobraźni w poszukiwaniu ulubionych kolorów. Używaj odważnych kolorów! Warto wybrać odcienie, które przypominają włoską panoramę wsi z zielonymi krajobrazami, kwitnące pola lawendy, fantastyczne niebo zachodu słońca i kolorowe owoce włoskie.

 

Włoskie meble kuchenne wracają do koncepcji kuchni jako centrum domu

  • Przez wiele lat kuchnia była zignorowana. Po okresie, w którym korzystano z dużych pomieszczeń mieszkalnych, a kuchnie stały się “pokojami rodzinnymi”, we Włoszech powraca się do koncepcji kuchni jako centrum domostwa. Przede wszystkim poszukuje się harmonii w dekoracji włoskiej kuchni, ponieważ nie jest już ona  miejscem degradowanym do funkcji jedynie pomocniczej. Dziś to miejsce prawdziwego wypoczynku, do którego wraca się po ciężkim dniu, aby spokojnie przygotować wieczorny posiłek, który jest ukłonem dla “powolnego jedzenia” .
  • Druga większa kwestia  w dekoracji kuchni, jest ściśle związana z stylem życia rodziny. Jest to praktyczność, maksymalnie wykorzystanie wszystkich technologii oszczędzających czas pracy.  Choć kuchnie z drewna nadal są używane w domach wiejskich, nowe trendy stawiają przede wszystkim na kształty liniowe oraz wiele stali nierdzewnej. Trendy odchodzą zarówno od kuchni drewnianych jak i wszelkich. Powoli wszelkie dekoracje oraz zakamarki w których możemy trzymać różne rzeczy również wychodzą z mody. Patrząc z wierzchu widzimy jedynie gładkie kształty i proste linie, za to coraz wszystkie rozwiązania do przechowywania przedmiotów przenoszone są do wnętrza mebli. Od rustykalnego, po śródziemnomorski, włoski styl projektowania to prawdziwa klasyka i ponadczasowość. Nie musisz być Włochem, aby lubić Toskańskie kolory, naturalne piękno kamienia, czy drewna. Niezależnie czy rozglądasz się za całkowicie włoskimi meblami kuchennymi, czy też chcesz wprowadzić jedynie część ich stylu, jest kilka wskazówek i technik które pomogą Ci uzyskać ten efekt.

 

Tradycyjne włoskie kuchnie

Wiele ludzi wybiera włoskie meble kuchenne z powodu ich tendencji do łączenia nowoczesnego wyglądu z nowoczesnymi urządzeniami AGD. Proste i czyste linie używane w tradycyjnych włoskich blatach meblowych oraz meblach idealnie wkomponowują się w nurt nowoczesnego stylu projektowania, podobnie jak w meblach kuchennych niemieckich. Kamień jest częstym elementem zdobiącym ściany, blaty oraz podłogę. Elementy kamienne łączone są z drewnianymi meblami oraz wykończeniami.  Otwarte i przestronne przestrzenie są charakterystyczne dla tradycyjnego włoskiego stylu. Charakterystyczne są ciemne kolory drewna, oraz kamienia, wręcz przytłaczające pomieszczenie.

 

Rustykalne kuchnie z Włoch

Jeśli pragniesz poczuć się jak w starych dobrych czasach, nic nie stoi na przeszkodzie by urządzić kuchnię we włoskim stylu rustykalnym. Nierówne belgi, szafki z drewna liściastego i kamienna posadzka oraz blaty zapewnią, że wszystkie elementy tego stylu będą idealnie dopasowane. Charakterystyczna dla rustykalnej kuchni jest przewaga zazwyczaj tylko dwóch barw. Bardzo często jest to czerń i biel. W przypadku włoskich mebli kuchennych może to być biel marmurowych blatów oraz ciemny kolor drewna takiego jak dąb. Możesz również zastosować inne zestawienie jasnych drewnianych mebli wykonanych z brzozy, z czarnym granitowym blatem by zachować motyw kontrastu tak często spotykany w rustykalnej kuchni włoskiej.

 

Styl śródziemnomorski

Jednym z kierunków włoskich mebli jest styl śródziemnomorski. Jest to kolorowy, otwarty i pełen krągłości styl wypełniony białymi i jasnymi kolorami, oraz ich tonacją. Podobne wrażenie mamy oglądając meble w stylu angielskim. Wszystko podkreślone jest poprzez duże, piękne okna. Mnóstwo naturalnego światła połączone jest tu z jasnymi ścianami, podłogą, szafkami, oraz blatami, daje to odczucie czystości i komfortu przestrzeni.
Styl toskański

Ten motyw został wzięty z delikatnych wzgórz i gór oraz starych trendów projektowania. Mnóstwo rustykalnych. Mnóstwo rustykalnie otynkowanych ścian, kafelek oraz głębokich liściastych drzew. Toskański styl jest bardzo podobny do rustykalnego z wyjątkiem bardziej ograniczonej przestrzeni, dającej przytulny i ciepły klimat zamiast dużej i przestronnej przestrzeni. Dużo otwartych półek, głębokich szafek oraz blatów kamiennych tworzy toskańską kuchnię miejscem przytulnym i zachęcającym tak do gotowania, jak i do spożywania posiłków.

 

Dodatki pasujące do każdych włoskich mebli kuchennych

Niektóre udogodnienia, osprzęt i urządzenia mogą pomóc nam w tworzeniu włoskiej kuchni. Charakterystyczne dla wszystkich stylów włoskich jest palenisko. Może być nawet zwykłe zasilane gazem, jednak najlepiej gdy możemy w nim rozpalić drewnem. Idealne są tradycyjne piece do pizzy czy innych włoskich potraw. Nadaje to kuchni autentyczności.

Odsłonięte belki to kolejna charakterystyczna cecha. Duże drewniane belki pomagają dodać uroki minionych czasów, Toskanii, a także powiewu rustykalności. Mogą być zamontowane zarówno w już istniejącej jak i nowo planowanej kuchni.

 

Co charakteryzuje klasyczne włoskie kuchnie?

Ważny jest nastrój. Przytulne i przytulne włoskie kuchnie mają ponadczasowy i naturalny wygląd. Tradycyjne szafki z drewna, naturalne kamienne powierzchnie oraz zapach dobrej gotującej się na piecu potrawy przyczyniają się do piękna i ciepła starego stylu włoskiego. Włoskie szafki kuchenne są często z naturalnymi odcieniami drewna, które przypominają ciepło i urok starego kraju.

Włoski wystrój kuchni podkreśla zamiłowanie do gotowania, sztukę i życie rodzinne. Tradycyjne garnki i patelnie mogą być pokazywane jako ozdoba zarówno pod względem atrakcyjności wizualnej, jak i łatwego dostępu. Bambusowa mozaika, malowane kafelki, a nawet oprawiona sztuka przyniesie Ci dodatkowe piękno do kuchni. Ożywiony wystrój z oliwą z oliwek, chleb, wino i przyprawy wyświetlane na otwartej przestrzeni.

Myślisz o własnym włoskim renesansie? Poczuj się jak artysta eksperymentujący z odważnymi kolorami Włoch. W autentycznej włoskiej / toskańskiej kuchni wybierz kolory związane z terenami wiejskimi Włoch. Całą tęczę barw krajobrazu, w tym pola kwiatów lawendy, zielone wzgórza, niebieskie niebo i głębokie “zachody słońca” odcienie czerwieni, pomarańczy i żółtego. Korzystając z subtelnych, ciepłych kolorów i faktur, możesz stworzyć klasyczny włoski motyw, dający bardzo przytulne odczucie.